ДЕЛЬФІНІЙ

27 квітня 2021 р.

Є у природі рослини за отруйністю ідентичні аконіту, про який я вам вже розповідала. Їхні алкалоїди мають курареподібну дію. Це – дельфіній, що доводить близькість ботанічного походження  обох родів.

Дельфіній сітчатоплодий. Часто ми бачимо ці стрункі, красиві квіти, зібрані в густу багатоквіткову китицю, на тонких квітконіжках, синьоголубі, або білуватого кольору квіти ростуть на клумбах, палісадниках. У дикому стані в Україні рослина трапляється в горах на Півдні Криму, на Херсонщині та в Причорномор’ї. У нас культивують дельфіній як лікарську рослину. Для медичних потреба заготовляють траву, з якої виробляють препарат Меліктин. Збирають на початку цвітіння. В цій рослині містяться алкалоїди, органічні кислоти, мінеральні солі. Основною діючою речовиною дельфінію є алкалоїд метиллікаконітин, який має курареподібні властивості.

Вважається, що препарати з дельфінію ефективні за різних неврологічних захворювань, які супроводжуються  патологічно підвищеним м’язовим тонусом та за інших  порушень рухових функцій, пов’язаних із патологією  центральної нервової системи. Але препарат отруйний і лікування треба проводити тільки під наглядом лікаря.

В народній медицині дельфіній  у лікуванні майже не використовується.  Власне, через те, що рослина отруйна, особливо насіння. Його алкалоїди можуть паралізувати дихальний центр, негативно впливають на роботу серця.  Хоча іноді народна медицина в мікродозах застосовує дельфіній від зубного, головного болю, від циститу, глистів, гіпертонії, у випадках запалення легень і плевриту. Ще використовують його як кровоспинний засіб і для лікування захворювання шкіри.

В науковій медицині в інших країнах світу рослина входить до складу сечогінного збору та послаблюючого.

Окрім дельфінію сітчастоплодного є ще дельфіні консоліда – так називають однорічну трав’янисту  рослину, яку в народі знають як сокирки польові. Але маємо пам’ятати, що сокирки – отруйна рослина. Особливо насіння. За неграмотного використання можуть принести багато шкоди вашому здоров»ю.

За однією з версій назва дельфіній походить від того, що квіткові бруньки цієї рослини нагадують спину дельфіна, який випірнув із моря. Згідно іншої версії квітку назвали по імені міста Дельфи, де в храмі Аполлона знаходився знаменитий дельфійський оракул «Дельфініон».

Залиште свій коментар
Коментарі
22.06.2021 20:18
Сергей

я заварил чай с другими ростениями