Библиотека

Светлана Артамонова: «Лимфоузлы увеличены. Что делать? »

(Консультант «Зеленої Планети Земної»)

У мене великий досвід роботи в медицині – 52 роки. З них 15 літ працювала завідувачем неврологічного відділення поліклініки. Чимало відвідувачів «Зеленої планети» насторожує те, що на тілі збільшуються лімфатичні вузли. Чи завжди це небезпечно?

Лімфатичні вузли – це невеликі овальні залози завбільшки із квасолині зерна. Розташовані у різних частинах організму і складаються з лімфатичної тканини, пронизаної кровоносними та лімфатичними судинами. Отже, лімфовузли – це захисники нашого організму. Адже до них (через кров або лімфу) потрапляють інфекції. У лімфовузлах кров очищається і фільтрується. Після такого фільтрування в організм уже не може проникнути жодна інфекція.

У тій ділянці організму, де є інфекція, лімфовузли знешкоджують її. Внаслідок цього – збільшуються. Щоб вузол затримав і знешкодив інфекцію, треба мати міцний імунітет. Лімфовузли не болючі, рухливі, м’які і не зрощені між собою.

Причин збільшення лімфовузлів кілька: інфекції, пухлинні процеси, порушення обміну речовин. Збільшені вузли – це не завжди погано. Якщо в організмі, наприклад, є вірусно-бактеріальна інфекція з вогнищем у носоглотці, то природно, що вузли збільшаться. Це нормальна реакція шийних лімфовузлів.

Не панікуйте, якщо лімфовузли збільшаться, скажімо, у ділянці ліктьового згину руки. Можливо, там є ранка, чиряк, і лімфовузли затримують розвиток інфекції. Та якщо імунна система ослаблена, а на тілі – великі інфіковані рани, то вузли не зможуть затримати інфекції. Вони раптово збільшуються. А відтак – розвивається септичне захворювання, піднімається висока температура тіла. Отоді є причини для хвилювання.

Адже це свідчить про запалення лімфовузла – інфекційний лімфаденіт. Лімфаденіт розвивається при ангіні, гаймориті, грипі, аденовірусній інфекції (переважно шийній), фурункульозах, свищах, хронічній екземі, токсоплазмозі, туберкульозі, онкозахворюваннях тощо.

Порушення лімфоутворення може проявитися і в місцях далеких від вогнища ураження. Це пов’язано уже не із запальним процесом, а з тромбозом (коли в результаті порушення кровообігу, підвищення в’язкості і звертання крові, утворюються її згустки). З такими хворими стикаємося майже щодня.

Якщо лімфовузли збільшені за нижньою щелепою і в серединному трикутнику, це може свідчити про ангіну, скарлатину. Вузли при цьому болючі, шия набрякає. За нижньою щелепою і ближче до задніх м’язів шиї вузли збільшуються при запальних процесах в носоглотці або після ангіни, при хронічному тонзиліті, туберкульозі мигдалин. У боковому трикутнику шиї – при інфекції в носоглотці, туберкульозі лімфовузлів, пухлинах. А в підборідній зоні – при абсцесі, ураженні передніх зубів, стоматиті.

Чимало хворих вигрівають або масажують збільшені вузли. Не робіть цього. Жодних компресів, зігрівань чи масажів. Тим більше, якщо не знаєте причини збільшення вузлів. Тепло пришвидшує злоякісний і туберкульозний процеси. Задавнений запальний процес може призвести до нагноєння. При цьому лікарі пропонують операцію, а це небезпечно. Адже оперований вузол потім буде недієздатний.

Якщо вузли збільшені внаслідок перенесеної інфекції, то потрібно притримуватися дієти. У харчовому раціоні має бути їжа, багата на клітковину та вітаміни: яблука, капуста, буряки, зелена цибуля, петрушка, кріп.

В дитини гострий лімфаденіт виник після грипу. Температура тіла сягала 39,9 градусів. Батьки звернулися в «Зелену планету». Дитині рекомендували Лімфогран, Вірусан, Гемосан, Мигдалик, Інфільтран. Якби хворого не лікували з перших днів виникнення захворювання, інфекція потрапила б у щитовидну залозу. Від нагноєння залоза «розплавилася б», і міг би утворитися сепсис. В таких випадках до вищезазначених ліків з трав треба було б додати Асцитан.

Щоб уникнути гострого інфекційного лімфацетозу, необхідно провітрювати і кварцувати приміщення, а дітей загартовувати змалку. При виникненні лімфацетозу найкраще лікуватися Імунатом, Вірусаном, Фітовіром.