Бібліотека

Ацетон у сечі дитини — це небезпечно?

Онуку 5 років. У нього в сечі виявили ацетон. Що це таке? Як його вивести і які ліки «Зеленої планети Земної» можуть допомогти?

Валентина Г., Харківська обл.

На жаль, останнім часом це явище — ацетон у сечі — стало досить розповсюдженим. Найчастіше буває у дітей до 7-12 років. Здавалося б, росте дитя нормально, харчується здоровою домашньою їжею, і раптом у нього починається сильна блювота із запахом ацетону.  Ацетоном пахне повітря, що видихається, а також сеча.  Звідки взявся цей ацетон? Такий стан виникає через порушення жирового обміну і засвоєння вуглеводів, що спричиняє накопичення в крові дитини великої кількості кетонових тіл.

Що таке кетонові тіла?

Кетонові (ацетонові) тіла — це назва трьох сполук: бета-оксимасляної кислоти, ацетону і ацетоуксусної кислоти. Це особливі хімічні сполуки, які утворюються в печінці. Кетонові тіла у невеликій кількості потрібні організму, оскільки є джерелом енергії. Вони виводяться із сечею і не виявляються при аналізі. В нормі ацетону в аналізах бути не повинно! Але при підвищеному жировому обміні ці сполуки утворюються швидше, ніж руйнуються. Таке порушення називається кетозом. Значне накопичення кетонових тіл призводить до закислення крові, яке називають кетоацидозом (або ацетонемічним синдромом). Саме тоді спостерігаються симптоми токсичного впливу кетонових тіл на центральну нервову систему та інші органи дитини, особливо шлунково-кишковий тракт. З цієї причини у дитини виникає блювота як рефлекторного, так і захисного характеру.

Тобто, ацетон у сечі — це лабораторний показник, що сигналізує про порушення обміну речовин. Це можуть бути легкі тимчасові порушення у практично здорових дітей. А можуть бути важкі захворювання, наприклад, цукровий діабет або злоякісні утворення. Треба негайно робити подальшу діагностику, щоб зрозуміти і вчасно усунути причину такого розладу, лікувати основне захворювання (якщо воно є).

Основні симптоми кетоацидозу

Багаторазова блювота, запах ацетону у видихуваному повітрі та у сечі, в’ялість, загальмованість, сухість шкіри і слизових оболонок, нападоподібний біль у животі, затримка випорожнень, можливе підвищення температури до 38,0-38,5°С. При початкових симптомах ацетонемії дитині дають багато пиття у вигляді  солодкого чаю, розчинів регідрон-оптим або хумана-електроліт тощо, негазованих лужних мінеральних вод (Лужанська, Боржомі). Щоб не спровокувати блювоту, напувають з чайної ложки кожні 3-5 хвилин. Дитина не має голодувати, їй треба запропонувати легку вуглеводну страву з мінімальною кількістю жирів та подразнювальних компонентів (гречана, вівсяна або манна каша, картопляне пюре, овочевий суп, печене яблуко). Якщо блювання не припиняється, наростають ознаки зневоднення та порушення свідомості, треба терміново викликати лікаря та госпіталізувати дитину.

Причини кетоацидозу у дітей

Енергії дітям треба набагато більше, ніж дорослим, бо вони ростуть і багато рухаються. Проте у дітей немає значних запасів глюкози у вигляді глікогену і недостатньо ферментів для  знешкодження токсичних кетонових речовин. Частою причиною нападу можуть бути застуда, лихоманка, захворювання шлунково-кишкового тракту, тиреотоксикоз та ураження печінки, перевтома, стрес тощо. 

Незбалансоване харчування. Найчастіше «перевантаження» кетоновими тілами відбувається через надміру жирної їжі в раціоні. В дошкільному віці здатність засвоювати жири знижена, і напади ацетонічної блювоти може викликати навіть одноразове перегодовування жирною їжею.

Інколи батьки, навпаки, годують дітей переважно білковою їжею: м`ясом, рибою, сиром тощо. Зневажають овочі, каші, фрукти. Популярні зараз білкові дієти можуть бути небезпечними і для дорослих, а тим паче — для дітей.  Бо за нестачі вуглеводів основним паливом для організму стають запаси жиру. На перший погляд це добре.  Але інтенсивний розпад жирів призводить до надмірної кількості кетонових тіл в крові, різкого порушення доставки глюкози до клітин. Через це відбувається збій в роботі внутрішніх органів, насамперед – нервової системи: людина стає млявою, апатичною. Виникають порушення дихання, страждають нирки. У важких випадках може дійти до коми.

До ацетонемічного стану у дітей може призвести навіть короткочасне голодування. Тому розвантажувальні дні у дітей із зайвою вагою мають бути тільки під наглядом лікаря.

Розлади і захворювання. У дитини секреторна діяльність шлунка може бути знижена, кислотність недостатня, і спостерігатися опущення шлунка. До того ж, збільшена печінка, яка власне і виробляє кетонові тіла. А від цього страждає і підшлункова залоза. Найчастіше це трапляється у дітей віком до 12 років, коли підшлункова залоза ще недорозвинена. Якщо у дитини є паразити, то організм потребує багато цукру. Паразити від цукру розмножуються, ростуть, і дитина весь час хоче солодощів. Це спричиняє надмірне навантаження на підшлункову. Внаслідок порушення діяльності печінки, шлунка та підшлункової залози кетонові тіла потрапляють у нирки і виводяться з сечею. І ось тоді у сечі з’являється запах ацетону.

Цукровий діабет.Увага! Кетоацидоз на фоні цукрового діабету (діабетичний кетоацидоз) — це вже важкий стан, що може загрожувати життю дитини. Тому хвороба вимагає невідкладних заходів, як правило, госпіталізації у відділення інтенсивної терапії.

Нерідко трапляється так, що саме за ацетонемічного стану у дитини вперше діагностують цукровий діабет. Такі діти не отримують лікування і не дотримуються відповідної дієти. Наслідком може бути тяжке ускладнення — діабетичний кетоацидоз.  Тому за проявів ацетонемії дітям необхідно зробити аналізи на виявлення діабету. Про цукровий діабет може свідчити яблучний запах сечі малюка.

Генетичні порушення обміну речовин. Діти з такими порушеннями легко збуджуються, вони допитливі, легко запам’ятовують почуте або прочитане і випереджають однолітків у психічному розвитку, але часто відстають у масі тіла. Генетичні дефекти можуть привести до частого діатезу, що виникає через порушення обміну сечової кислоти та пуринів.

Шановна пані Валентино, маємо надію, що наша публікація дала відповідь на Ваше питання щодо причин появи ацетону в сечі малюків. Для лікування таких дітей ми даємо ГЕПАХОЛ, ГАСТРОТОН, ДІАМАНТ, НЕФРОЛІК. А щоб підсилити дію цих фітокомпозицій, додаємо Імунат. За такого лікування ускладнення у вигляді цукрового діабету не настають, і діти одужують.

 

Наталя ЗЕМНА