Бібліотека

Багно звичайне

Це не той багульник, який на сопках манджурських цвіте. Це наше багно болотяне, або багульник звичайний, Lédum palústre.

Про те, що наше багно містить ефірну олію, то це відчуваєш вже ступивши на його територію в лісі, де воно цвіте. Голова паморочиться, і не зовсім від кохання і успіху, а від його пахощів. Завдяки тому, що ця рослина сильний інсектицидний засіб, можна сміливо не боятися в цьому лісі ні болотяних кліщів, ні комарів, ні навіть мух тут немає. А якщо і з’явився десь укус, то змастіть його соком багна, і не буде ні болю, ні набряку. Так можна лікувати навіть забиті місця, колоті, рвані рани, відмороження.

Взимку користуємося сухою травою і застосовуємо у вигляді відвару , або настоянки: 1 частина багна, на 9 частин горілки. Та ще краще зробити настій на олії: 1 частину свіжих квітів  та 9 частин поставити на водяну баню на 12 годин.Цією олією можна лікувати не тільки екзему і висипи на шкірі, а й закрапувати в ніс при грипі та риніті (коли без зупину тече з носа). Поважали б у нашій країні народну медицину, то і ніякий вірус не шкодив би людям, навіть коронований. Внутрішньо у вигляді настою, як відхаркувальний і протикашлевий засіб, лікує лікує гострі і хронічні бронхіти, трахеїти, ларингіти, і навіть, кашлюк. Застосовують багно у лікуванні бронхіальної астми. Навіть задуху не допускає невеличка кількість рослини, що знаходиться в приміщенні, де людина спить.

Завдяки відхаркувальним і спазмолітичним властивостям, ліки із багна розширюють судини і у гіпертоніків понижується кров’яний тиск.

В народній медицині, і не тільки на Україні, ліки з багна вживають при туберкульозі легень, ревматизмі, подагрі, діабеті, а ранше використовували при пошесті дизентерії.

У лікуванні сечостаттєвої системи, багно використовують як сечогінний засіб, який зміцнює сечовий міхур і підвищує тонус матки. Тому ця рослина допомагала жінкам в разі ослаблення матки, завагітніти і народити дитину.

На ревматизм частіше хворіють люди старшого віку, тому вони вживали всередину водний настій і для нормального стану серця, і щоб не викручувало суглоби, особливо на погоду. Настоянкою на горілці натирали суглоби: 2 ст.ложки подрібненого листя багна, на 5,0 л горіки, настоювати 3 тижні, втирати в хворі суглоби.Внутрішнє застосування: 1 чайна ложка, на 1 склянку окропу, приймати по 1 стол.ложці, 4-5 разів на день.

Такий же відвар давали при задусі, неврастенії. Дітям від кашлю і золотухи по 1 чайній ложці, 4 рази на день.

В побуті листя багна використовують як інсектицидний засіб: димом при спалюванні сухого листя обкурюють кімнати для знищення мух та інших комах, гілочками і листям перекладають одяг для збереження від молі. А ще ця рослина може врятувати ваше господарство від мишей.

Багно звичайне містить у собі отрути ледол, палюстрал, глікозид арбутин, флавоноїди, дубильні речовини, ефірну олію.

При заготівлі потрібно бути обережним і при використанні не перевищувати дозу.

Бджілки люблять збирати із квітів нектар, мед має легкі наркотичні властивості, якщо він зібраний лише із квітів багна, хоч такого не буває.