Бібліотека

БРУСЛИНА

Нещодавно на пошту «Зеленої планети» надійшов лист, у якому жителька Хмельниччини питала – що таке бересклет? «Шукала в усіх книжках, – пише Людмила Миколаївна. Українською мовою взагалі такої рослини немає!»

Звичайно, Людмило Миколаївно, немає такої рослини  українською мовою. Бо називається вона бруслина. Є декілька видів – бруслина європейська, бруслина звичайна, бруслина бородавчата.

Кора кущів чималенького деревця – іноді так виглядає бруслина –  чорна, зморшкувата із такими білими тріщинками. Мабуть, через це і назвала бруслину бородавчатою. Квіти мають неприємний запах і збираються по 3-9 квітів суцвіття. А от достиглі плоди надають бруслині таку яскравість, що пройти повз цього куща просто неможливо.  Я іноді, коли говорять бересклет, то чомусь згадую про післявоєнні роки, коли був поширений педікульоз, то тоді використовувалися ось саме ці плоди. Ними люди рятувалися   від паразитів.      В народній медицині використовують  цю рослину, але рідко, знаючи про те, що вона дуже отруйна. І не лише в Україні. Наприклад, в Японії використовують як болезаспокійливий засіб, особливо при  пологах і болючих місячних. Кору  цього куща вважають спазмалітиком, протиглисним засобом і протикашльовим.

В Україні з лікувальною метою в народній медицині використовували плоди бруслини, як блювотний та послаблюючий засіб. Не так давно із насіння виділили глікозиди серцевої дії. Плоди бруслини вважаються дуже отруйними, але в народній медицині зуміли знайти дозу, яка може бути використаною для того, щоб лікувати пропасницю.

Також  кущ, плоди і листя використовують для лікування, та для стимулювання статевої діяльності. Але завжди наголошують на тому, що ця рослина потребує особливої обережності.

Порошок із висушених  плодів і листя вживали як  протиглисний засіб. Використовували також як зовнішній засіб для того, щоб лікувати  коросту (чесотку) і боротися із педикульозом. А також іноді вживали ліки при водянці.

Плоди бруслини – дуже отруйні, а от гілки та листя – менш отруйні. І використовували у народній медицині при набряках, венеричних захворюваннях та хронічних закрепах.

Звичайно,  я не могла вам, шановна Людмила Миколаївно,не відповісти  на ваші запитання. Бо не тільки ви одна звертаєте  увагу  на цей кущ і особливо на ягоди. То я просто хочу застерегти всіх аби не використовували  і не дай Бог не з»їла дитина чи доросла людина  ці плоди, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю! А я вам бажаю бути обережним, уважними і завжди прислухатися до наших порад!