Бібліотека

Бузок

В деяких областях України, його називають без, бевз, базник, боз, райдерево, бузогон. І незалежно від назви, бузок вважали не тільки квіткою любові, щастя, краси і наснаги, а використовували квіти, листя і бруньки для лікування застуди, як потогінний протизапальний засіб, з’єднуючи з квітами липи, що корисно при захворюванні нирок.

У народній медицині віддавали перевагу білим квітам. Заварювали 1 ст. л. на склянку окропу і вживали по чверті склянки чотири рази на день при шумі в голові, виразці шлунка, проносі, задусі, кашлі, коклюші, навіть при пропасниці.

Часто поєднували з квітами деревію, іноді з кошиками пижма, з квітами липи – як потогінний засіб при бронхіті і коклюші, бронхіальній астмі й при епілепсії.

Тепер квіти бузку білі і лілові, сушать (спочатку на сонці, на повітрі, потім в тіні) і готують настойку на горілці. Настоянку краще робити з свіжозібраних квітів. Дві з половиною ложки квітів на склянку горілки. Застосовують по 10 крапель тричі на день при ревматизмі, ревматоїдному поліартриті, невралгії, артралгії, задишці, виразці шлунка. Настоянки в основному роблять 10%. Якщо квітів 50 м, то на пів-літра (500 г) горілки.

Бузок ранньовесняний кущ. Бруньки, які цінує народна медицина, з’являються рано.

З бруньок роблять настоянку 1:5, п’ють по 10 крапель три рази на день для усунення солей, що відклалися в суглобах, а особливо, коли виникла п’яткова шпора – настоянку п’ють всередину і нею накладають компрес на болючий суглоб (на п’яту).

Для зовнішнього застосування у вигляді настоянок ефективним є листя бузку. П’ять столових ложок подрібненого листя на 0,5 л горілки.

Для лікування невралгії ( усунення болю, а значить ліквідації запалення) краще допомагає мазь із бузкових нирок, або листя.

Настоянки з бузкових листочків 10% застосовують також при невралгії, ревматизмі, ревматоїдному поліартриті, виразкової хвороби шлунка, гінекологічних хворобах.

Настої на воді використовують у вигляді компресів від головного болю, для швидкого загоєння ран і фурункулів. Якщо назбираєте свіжих бузкових квітів (склянку), залийте півлітрою горілки. За два тижні настоянка готова для лікування хворих суглобів.

Скористайтеся сезоном, коли цвіте бузок.