Бібліотека

Чабер садовий – ароматний і лікувальний

(Satureja hortensis)

Щоб зрозуміти, чому наші прабабусі виділяли бодай невелику грядочку, чи хоча б один-два рядочки городу під чабер садовий (Satureja hortensis), треба скуштувати страву, до якої додали кілька листочків цієї духмяної екзотичної рослини.

Чабер колись, справді був екзотом на нашій землі, бо його прабатьківщина – Середземномор’я. Він не відразу приживався в наших краях, довго не смакував нашим землякам. Потім став полонити городи й городчики. А ось тепер знову маємо – чабер стає чи не екзотичною рослиною на нашій землі, чомусь незаслужено призабутою.

Чабер садовий містить ефірну олію, яка має гіпотензивні і бактерицидні властивості, завдяки чому широко використовувався для лікування проносів, інших негараздів зі шлунком, як протиблювотний, спазмолітичний, потогінний, сечогінний і навіть протиглисний засіб. Добре допомагає рослина і при запальних процесах у шлунку та кішківнику, від дерматитів, знімає свербіння викликане укусами комах. Водний розчин трави має інсектицидні властивості. Тому так широко і вирощували рослину, дбаючи, щоб вона завжди була під рукою.

Колись популярними були і ванни з настоєм чаберу:

150 г трави заливали 1,5 л окропу і під кришкою кип’ятити хвилин п’ять. Виливали настій у ванну, і приймали її перед сном. Така ванна має ароматичний і гігієнічний ефект. Та ще й лікувальний. Курсу з 12-14 таких ванн було достатньо, щоб відчути полегшення хворому на ревматизм, набряки, навіть параліч чи травматичний парез.

Отже, не забувайте про такі приємні та корисні наші рослини, щоб згодом вони знову не перетворювалися на екзотичні, а працювали во благо Людини!

Наталя Земна