Бібліотека

Епілепсія, або падуча хвороба

Епілепсія у перекладі з грецької – «раптово падати», а у народі її називають падучою або «чорною» хворобою. Це досить розповсюджене захворювання центральної нервової системи. За різними даними, в Україні на цю серйозну і важку недугу страждає кожний сотий!

                        Остерігайтеся травм

Епілепсія буває генуїнна (вроджена, спадкова) та симптоматична (набута). Розвивається найчастіше у дитячому та підлітковому віці. У 68 відсотках випадків виникає внаслідок черепно-мозкових травм (у тому числі, під час пологів, кесаревого розтину) і проявляється у віці від двох до десяти років. Якщо напади безпричинно з’являються у зрілому віці, то, насамперед важливо перевіритися на наявність пухлини головного мозку. При цьому може двоїтися в очах.

Достеменно невідомо, з яких причин може виникати епілепсія. Одні вчені вважають, що це захворювання можуть спровокувати складні системні порушення внутрішніх органів: печінки, підшлункової та щитовидної залози, наднирників. На думку інших науковців, епілепсія виникає внаслідок вогнищевого ураження мозку: посттравматичного (після травми), токсичного (через алкоголізм), інфекційного (спровокований менінгоенцефалітом, кліщовим енцефалітом, сифілісом). А  у людей старшого віку – від атеросклеротичних змін судин мозку.

Однією з основних ознак епілепсії є судоми. Зазвичай вони з’являються раптово і можуть супроводжуватися втратою свідомості хворого, зниженням його інтелекту. Тобто людина раптово падає, корчиться в судомах. Її тіло стає напруженим, витягається, дихання затримується, з рота виходить піна. Після нападу, коли хворий приходить до тями, може не впізнавати оточуючих і взагалі не пам’ятати, що з ним відбувалося. Напад може тривати п’ять і більше хвилин.

Під час нападу під голову хворого треба покласти щось м’яке, аби людина не травмувалася. А щоб не прикусила язика і не задихнулася, необхідно відкрити їй рота і між зубами затиснути ложку або палку. Потім розтиснути хворому ліву долоню і розтирати середній палець та мізинець (повздовж) або наступити на мізинець лівої руки епілептика, – тоді напади минають легше і швидше.

Бувають і так звані малі напади. Це коли людина на кілька секунд непритомніє, але не падає. У таких випадках погляд хворого спрямований в одну точку, а на обличчі з’являються судомні посмикування.

Найлегша ступінь нападу (абсанс) – коли хворий на мить вибуває з реальності, тобто замовкає, а його обличчя наче застигає. Після цього приходить до тями – повертається в реальність.

            Хворий потребує уваги

Якщо у вашій сім’ї є хворі на епілепсію, прослідкуйте за їх поведінкою. Адже за день-два до початку нападу у хворого може бути безсоння, і це супроводжуватиметься болем голови, мимовільним сечовипусканням, дратівливістю або млявістю. Іноді напади пов’язані із повнолунням ( коли на небі – повний місяць). Найважчим проявом хвороби є порушення орієнтації в часі та просторі. Людина може марити. Зміст її слів і речень не пов’язаний між собою. Такі напади тривають від кількох хвилин до кількох годин. Напади небезпечні тим, що хворий може їздити куди заманеться, навіть переїхати в іншу місцевість. А потім не може згадати, що з ним було і що він робив. У медицині це називається амбулаторним автоматизмом ( тобто потьмарення свідомості без марення, галюцинацій або виражених афективних розладів, що проявляється тривалим мимовільним блуканням з упорядкованою поведінкою, виконанням складних дій).

Зміни особистості та інтелекту при епілепсії для кожного хворого – індивідуальні. Людина може бути або надто дратівливою, озлобленою, егоцентричною або надто улесливо, догідливою, педантичною, її мислення сповільнене.

Часто перед нападами у хворого з’являється так звана аура: зорова, смакова, слухова тощо. Тобто людина може бачити перед собою іскри, блискучі кола, обличчя, фігури, збільшені або зменшені навколо нього предмети. Поле зору звужене ( бачить те, що перед ним, а що збоку – ні). Буває, у хворого прискорюється серцебиття, його морозить або він задихається. Може також чути потріскування, шелестіння, відчувати легкий вітерець. Обличчя бліде або, навпаки, червоніє. Нерідко хворий згинає або розгинає кісти рук, застигає в одній позі тощо. Частини тіла при цьому німіють, паморочиться голова. Безпричинно з’являється відчуття страху або, навпаки, радості. Так звана аура триває кілька секунд.

Після цього хворий непритомніє або раптово падає, корчиться у судомах (вони можуть починатися в нозі, поступово переходити на руку, тулуб). Алкогольна епілепсія відрізняється від інших тим, що може припинятися сама. Тобто людина перестає вживати алкоголь – припиняються епілептичні напади.

Самолікування: тільки індивідуально і під наглядом лікаря

Тепер щодо лікування. Хворі, які застосовують хімічні препарати, можуть одночасно лікуватися  фітокомпозиціями «Зеленої планети». А потім поступово переходити на застосування лише препаратів із трав. Ось які з них рекомендуємо застосовувати епілептикам. Якщо напади проявляються внаслідок черепно-мозкових травм, допоможе АНГЕЛІК, СПАЙКЕЛАН, АРНІКА, при спайковому арахноїдиті АРАХНОЛІК, СПАЙКЕЛАН, АНГЕЛІК. Для покращення кровообігу, при метаболічних процесах – ЕНЦЕФАН, ІНТЕЛЯТРИН, СПАЗМІН,  АНГЕЛІК, при пухлинах – ТУМОРАН, ЦЕРКОН. Водночас добре застосовувати АНГЕЛІК, ТАНОВІТ, ЛАДНИК, НЕВРОЗАН.

Коли є нервовий тик ( мимовільне і різке посмикування одного або кілька м’язів), рекомендуємо пити ТАНОВІТ, НЕВРИН, ІНТЕЛЯТРИН. Нічні напади часто свідчать про наявність в організмі гельмінтів ( часто опісторхозу). У таких випадках доречно лікуватися ГЕПАХОЛОМ-3, ГЕЛЬМІНОМ, АНГЕЛІКОМ. Причинами денних приступів найчастіше бувають черепно-мозкові травми,- рекомендуємо АНГЕЛІКта АРНІКУ. Та найкраще – не лікуватися самотужки, а звернутися до консультанта «Зеленої планети», який кожному індивідуально підбере курс лікування.