Бібліотека

Глід

Глід у білому цвіті. А духмяний його запах нагадує аромат троянди. Заходиш до лісу, вловлюєш цей щемний трунок і одразу розумієш, чому кажуть, що коли цвіте глід, то повітря хочеться «пити» Бо й справді дуже корисно дихати настояним на цілющому ароматі цієї рослини повітрям. Жаль тільки, що усім нам рідко видасться така можливість.

Але якщо виберетеся до лісу в пору квітування глоду, то знайте, що варто зібрати кілька пригорщей квіту — він дуже корисний.

Наукова медицина цінує і квіти, і плоди глоду. Препарати з нього знижують збудження нервової системи, тонізуюче діють на серцевий м’яз, посилюють кровообіг у коронарних судинах серця і судинах мозку, знижують кров’яний тиск, знімають болі у ділянці серця, дуже ефективні при неврозах. З плодів глоду готують рідкий екстракт, який входить до складу кардіовалену.

Ягоди глоду — дуже цінний засіб при ослабленні серцевої діяльності. Особливо допомагають при перевтомі: серцевого м’яза із нервовим збудженням, а також при склеротичних явищах у судинах.

Але великі дози дуже шкідливі при пороках серця. Отже, для того, щоб зміцнити серцевий м’яз і поліпшити здоров’я хворого, рекомендуємо: столова ложка плодів плоду на літр води. Варити протягам 30 хвилин, приймати по півсклянки перед сном. Такими ж відварами дуже добре користуватися при кишкових захворюваннях, що супроводжуються проносами та метеоризмом.

У народній медицині широко застосовують чаї з квітів глоду. Добрі результати дає таке дозування: чайна ложка квітів на склянку окропу, випити протягом дня за чотири рази.

Спиртові настоянки зі свіжих квітів пищу найкраще починати готувати безпосередньо біля самого куща, зриваючи напіврозпущені квіти і відразу вкидаючи їх у банку з 96-градусним спиртом у співвідношенні 1:1. Тоді квіти не встигають потемніти і втратити цінні, біологічно активні речовини.

Таку настоянку через два тижні вже можна застосовувати. Але треба знати, що чим довше вона настоюється, тим більш цілюща. Тобто настоювати можна протягом року. Приймати ж тільки по 3-4 краплі чотири рази на день. Якщо приймати більше, то можна викликати уповільнення роботи серця та пригнічення стану нервової системи.

Листя глоду діє так, як і квіти. Але всі ліки з глоду не раджу приймати понад три тижні. І ще треба знати, що вживання плодів глоду натщесерце часто викликає спазми і навіть блювоту. Після того, як поїли плоди глоду, застережіться від вживання холодної води, бо це також може викликати неприємні й болісні відчуття.

Протипоказання

Проте дослідники народної медицини помітили, що народні цілителі і навіть відомий лікар Авіценна здавна застерігали: глід хоч цілющий, але «колеться». Протипоказаний він тим, у кого хвора печінка, оскільки сприяє застою жовчі, великі дози (особливо плодів) дуже шкідливі при пороках серця. Відвари з глоду можуть викликати коліки. При цьому народні цілителі зауважили, що варення з пелюсток троянд та аніс попереджують коліки. Зняти коліку можна і за допомогою кмину, кропу, селери. Глід також дуже скріплює шлунок. Отже, лікування глодом має бути розумним, вживайте глід на здоров’я з огляду на ці застереження.