Бібліотека

Козлятник лікарський

Цю рослину з родини бобових не одне століття використовують як корм для тварин. Вона містить багато білку і вуглеводів, має здатність збільшувати надої у молочної худоби (хоча і додає гіркоти молоку) ⎼ саме тому її назвали козлятником. Ще одна назва «галега» походить від латинського найменування ⎼ Galega officinalis.

Рослина багаторічна, заввишки від 40 см, інколи кущі виростають понад метр. Стебла прямостоячі, гіллясті, листки з 5-10 парами довгастих листочків. Цвіте все літо. Квіти до 1 см завдовжки, блакитного кольору або блідо-фіолетові, зібрані у великі китиці. Насінини зелено-жовті ниркоподібної форми, розташовані у двостулкових бобах. Дозрівають плоди поступово: впродовж літа, у вересні.

Лікувальну здатність козлятника запримітили вже давно. Його траву збирають ще до цвітіння, поки стебло не здерев’яніло і листки мають приємніший смак і запах. Зрізують всю верхню частину на 10-15 см над землею. Втім, на початку і при повному цвітінні рослину теж можна заготовляти, зриваючи квіти і листя. Сушать в затінку або в сушарці при температурі до 40°С. Насіння збирають після достигання ⎼ в серпні-вересні, однак нині його використання обмежене, зважаючи на токсичну дію у разі передозування.

Рослина неофіцинальна, хоча її властивості і склад добре вивчені. Галегу радять в разі порушення травлення, при необхідності стимулювати підшлункову залозу і наднирники. Раніше цією рослиною лікували набряки, додавали у збори сечогінних трав, заспокоювали нервову систему, давали навіть епілептикам. Використовували також від укусів гадюк і як засіб від пухлин.

Особливо цінується здатність козлятника нормалізувати рівень цукру в крові. Цю властивість пов’язують з багатим вмістом хрому; знижує рівень цукру в крові також галегін, один із алкалоїдів рослини. Козлятник особливо дієвий на ранніх стадіях діабету 2-го типу. Він покращує функцію підшлункової залози, знижує рівень цукру в крові, підвищує чутливість тканин до інсуліну. Тому допомагає і запобігти цукровому діабету, і лікувати його.

Настій козлятника від діабету
1 ч. л. сирої сировини або ст. л. сухої (2 частини квітів і 1 частину листочків) подрібніть, заваріть склянкою окропу, дайте настоятися. Вживайте по чверті склянки 4 рази на день. Курс лікування 4-6 тижнів, потім необхідно зробити перерву.

Тим, у кого діабет, варто вирощувати рослину в себе на городі, щоб завжди мати під рукою. Тим більше, що в природі знайти її можна не всюди.

Також козлятник можна додавати в суміш трав для зниження рівня цукру. Наприклад, поєднати із коренем кульбаби, стулками квасолі, листям чорниці, листям та коренем цикорію, травою суниці (усі компоненти у рівних частинах подрібніть, залийте 1 ч. л. суміші склянкою окропу, потримайте 5-7 хв. на водяній бані, дайте настоятися і вживайте упродовж дня).

Засоби з галеги добре впливають на лактацію.
Настій для посилення лактації
Одну ст. л. трави козлятника заваріть склянкою окропу. Пийте по 1 ст. л. 2-3 рази на день.

В помірних дозах козлятник безпечний, однак передозування (особливо насіння) може спричинити гіпоглікемію. При тривалому вживанні пригнічується моторна функція кишківника. Можуть виникнути проблеми і з підвищенням тиску. Категорично заборонена рослина при вагітності, бо на ранніх стадіях може спричинити викидень.