Бібліотека

Лаконос американський: привабливий та небезпечний заморський прибулець

Мабуть, про жодну рослину не надходить стільки запитань, як про лаконос, грона ягід якого виглядають так чудово. Лаконос американський вміє привертати до себе увагу!

 

За привабливий вигляд лаконос американський (Phytolacca americana) часто використовують у декоративному садівництві. Коли цвіте, розкішний кущ вкривається білими суцвіттями-«свічками». Восени вони перетворюються на щільні грона спочатку темно-червоних, потім майже чорних ягід.

 

Лаконос – лікарська й водночас отруйна рослина! Усі частини лаконосу отруйні, особливо небезпечні оті привабливі, апетитні на вигляд ягоди. Де є маленькі діти, краще взагалі його не вирощувати. Дорослій людині одна-дві ягідки не зашкодять, а от десяток і більше здатні викликати блювоту, діарею, судоми, навіть параліч великих нервових центрів, а це загрожує зупинкою серця і дихання. 
Тож застерігаємо: застосовувати рослину можуть лише досвідчені травознаї.

 

Для виготовлення ліків беруть в основному корінь лаконоса. Його заготовляють з рослин старших двох років. Виростає корінь дуже великий, вагою кілька кілограмів, і на зламі має бути жовтувато-білим. Корінь червоного кольору використовувати не можна!

 

Вживають лаконос лише маленькими безпечними дозами, яких дотримуються у гомеопатії. В офіційній медицині деяких країн такі препарати призначають при запаленні мигдаликів і молочних залоз у жінок.

 

В народній медицині лаконосом лікують захворювання горла: ангіну, фарингіти, ларингіти, тонзиліти. Використовують його як ефективний сечогінний (при хворобах нирок), послаблюючий, протиглисний засіб. Допомагає лаконос від радикуліту, остеохондрозу, артритів та артрозів. Застосовується при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

 

Лікуватися лаконосом (дуже обережно!) можна лише дорослим.Готуючи ліки у домашніх умовах, необхідно суворо дотримуватися рецепту. Збільшення дозування неприпустиме!

 

Настій кореня лаконоса
1 ч. л. подрібненого кореня залити склянкою окропу, настоювати 30 хв. Вживати по 1 чайній ложці 4 рази на день.

Настоянка кореня лаконоса
1 частину подрібненого кореня залити 10 частинами спирту або горілки, настоювати 2 тижні. Вживати по 1-2 краплі 4 рази на день.

 

Настоянку можна використовувати для розтирань і компресів, та щоб уникнути опіків, її треба розбавити водою навпіл.

 

Часом намагаються лікувати гайморит, натираючи свіжим соком кореня лаконоса гайморові пазухи. Гайморит, дійсно, можна здолати, але тривале лікування негативно впливає на очі, і у людини сідає зір. Тож від гаймориту краще використати безпечніші засоби, наприклад фітокомпозицію ГАЙМОРИН «Зеленої планети Земної».

 

Як не дивно, ягодами отруйного для людини і худоби лаконоса без помітної шкоди смакують дикі птахи. Перелітаючи з місця на місце, вони розносять насіння рослини. Так цей заморський прибулець дичавіє таможе несподівано з’явитись десь на грядках, біля дому.

 

Цікаво, що чорні ягоди лаконоса використовуються як барвник у розробках нового покоління сонячних батарей. Вчені досліджують здатність барвника поглинати більше сонячного світла. 
Боятися і цуратися лаконоса не варто. Головне – не забувати про обережність, використовувати його правильно, і він ще не раз здивує нас своїми властивостями.