Бібліотека

Лямблії ― одноклітинні паразити

Оглядаючи пошту, звернула увагу на велику групу листів, в яких ви просите розповісти про лямблії. Пані Оксана зі Львова запитує: «Усі говорять ― у дитини лямблії, у мене лямблії, у чоловіка мого, мабуть, теж лямблії. А хто їх визначив? Хто їх бачив?» 

Шановна пані Оксано! Лямблія, її довжина, не перевищує однієї п’ятдесятої частини міліметра. Поділіть міліметр на 50 частин і тоді побачите, що за крихітка ота лямблія. Вигляд її подібний до неглибокого наперстка або на половинку груші. Це найдрібніші одноклітинні організми, справжні живі присоски. Зазвичай лямблії розташовуються на внутрішній поверхні тонкого кишківника людини, яка має складки і вистелена ворсистим епітелієм. Саме на його поверхні відбуваються важливі процеси так званого пристінкового травлення. Лямблії дуже щільно сідають на поверхню клітини епітелію дванадцятипалої кишки або тонкого кишківника і харчуються вже перетравленою їжею.

Лямблій визначив професор Харківського університету Лямбль ще у 1859 році. Саме з того часу в медичних довідниках його іменем називають ці одноклітинні організми. Існує понад 100 видів лямблій. Для одних господарями є птахи. Для інших ― гризуни та інші ссавці. Специфічним паразитом людини є один вид лямблій ― Giardia lamblia, кишкова лямблія.

Лямблії починають швидко розмножуватися, коли хазяїн переходить цілком на рослинну їжу. Тому питаю людину на прийомі, ― чим ви харчуєтеся? ― не просто так. Люди, які вживають рослинну їжу, частіше носять у собі отих присосок-паразитів. У них зазвичай погано працює кишківник і болить печінка. Лікарі у такому випадку діагностують холецистит, хоча лямблій безпосередньо у жовчних протоках немає. Люди з великою кількістю лямблій у кишківнику дуже швидко стомлюються, через порушення процесу всмоктування у них навіть може статися авітаміноз. Вночі й перед ранком, особливо натщесерце, в області шлунка з’являється ниючий біль. Іноді навіть може початися ентероколіт. Тут лікар може помилитися і визначити, що це холецистит, іноді кажуть ― лямбліозний холецистит. Іноді діагностують запалення дванадцятипалої кишки, гіперацидний гастродуоденіт (тому що підсмоктує, і біль такий постійний), езофагіт, ентероколіт. Можна поставити багато помилкових діагнозів, якщо не підтвердити наявність лямблій аналізом. Його зробити непросто. Треба, щоб випорожнення було обов’язково свіжим і навіть теплим. Тому батьки для аналізу інколи приносять дитину прямо в лабораторію.

Пані Ярослава з Івано-Франківська цікавиться, хто ж може бути джерелом забруднення? Людина. Саме людина. Часто спостерігаємо, як ціла родина ― діти, дорослі, навіть люди старшого віку ― забруднені лямбліями. За даними паразитологів, уражена лямбліями людина може виділяти у зовнішнє середовище до 300 мільйонів цист щодоби! Інші спеціалісти стверджують, що ця цифра може бути втричі більша. До речі, звичайні дезінфікуючі засоби, такі як хлорамін, на цисти лямблій не діють. Зате цисти миттєво гинуть при кип’ятінні. Але ж не будете кип’ятити все підряд! Лямблії дуже полюбляють вологе середовище. У домівках, де часто роблять вологе прибирання, саме це і може сприяти виживанню цист паразитів поза організмом людини.

Небезпечним джерелом забруднення є також вода. Придивіться до води, яку п’єте з крана, будьте обачні і обережні. Очищайте воду, а якщо не впевнені у її якості, обов’язково кип’ятіть.

Але не все так страшно. У багатьох людей, які є носіями лямблій, це ніяк не відбивається на самопочутті. Мабуть тому, що імунна система людини достатньо успішно давить цих паразитів, чисельність лямблій у кишківнику невелика. Лікарі називають таке протікання захворювання субклінічним.

Пані Марія з Тернополя цікавиться, чому раніше не визначали цих паразитів, а останнім часом вони є майже у кожного. Це дійсно так. Якщо взяти людей, у яких болить шлунок, працює з порушеннями кишківник (часті проноси, біль, бурчання, вітри), то 90% уражені лямбліями. У деяких дитячих садочках уражено більше 75% дітей. Вони є носіями лямблій і здатні забруднювати ними здорових, дорослих людей.

З лямбліями можна боротися. Є багато простих домашніх засобів: капуста, цибуля, пижмо. Тривалий час ми шукали спосіб, як позбавити лямблій дитину і дорослу людину. І віднайшли, що вони дуже бояться білокачанної капусти. Сік капусти дитині можна давати по столовій ложці двічі на день ― вранці та ввечері. А маленьким дітям ― навіть тричі на день. Доросла ж людина має випити склянку соку, розділивши її на дві частини ― півсклянки вранці, півсклянки ввечері. Для лікування годиться й розсіл із квашеної капусти. А найкращі й найдоступніші ліки ― цибуля.

Настій цибулі від лямблій

Подрібніть цибулину, залийте перевареною водою кімнатної температури. Закрийте серветкою і поставте на підвіконня до ранку. Вранці процідіть, можна навіть підсолодити медом або цукром. Давайте дитині половину склянки вранці, половину ввечері. Для маленьких дітей робіть лише півсклянки такого настою і давайте по чверті склянки вранці та ввечері. Робіть це 7 днів, потім тиждень перерви і знову 7 днів лікування.

Для того, аби діти, дорослі ― уся родина була здорова, «Зелена планета Земної» випускає фітокомпозицію ГЕЛЬМІН. Це засіб із лікарських рослин, який має специфічну протигельмінтну дію, порушує ферментативні системи паразитів, що призводить до їх повного знищення. Засіб має широкий спектр дії ― впливає на аскарид, гостриків, опісторхій, лямблій та інших гельмінтів. Дія ГЕЛЬМІНУ поширюється не лише на дорослих паразитів, а й на личинки. Гельмін також підсилює організм, зміцнює його захисні сили для боротьби із паразитами. Особливо це показано при лямбліозних захворюваннях. Лямбліозні холецистити лікуємо у поєднанні із ГЕПАХОЛОМ-3. Коли у дитини внаслідок гельмінтозів виникають аденоїди, ГЕЛЬМІН усуває запалення і потовщення слизової оболонки. Він застосовується й у комплексному лікуванні сальмонельозів.

Наталя Земна