Бібліотека

Інфекційний мононуклеоз

Донька ніколи не хворіла  ангіною, а тут несподівано розболілося горло, з’явився гнійний наліт на гландах. Кілька днів полоскання різноманітними засобами не приносило полегшення, і вона звернулася до лікарні. Після обстеження і результатів аналізів, їй повідомили, що то не ангіна, а інфекційний мононуклеоз. Що це за хвороба? Я раніше про таку не чула. Вона дуже небезпечна? Як уберегтися від неї?

Галина, Київська обл.

Шановна пані Галино! Попри те, що багато людей ніколи і нічого не чули про інфекційний мононуклеоз ― це надзвичайно поширена вірусна інфекція. Збудником захворювання є вірус Эпштейна-Барра, що належить до групи герпесів людини. Мононуклеоз може протікати безсимптомно або проявлятися помірними запальними явищами верхніх дихальних шляхів. Більшість людей переносять зараження у стертій формі ще в дитинстві та підлітковому віці. Зазвичай, до сорока років виробляється імунітет (антитіла до цього вірусу є у 90% дорослого населення), і дорослі хворіють украй рідко.

Якщо в організм людини потрапляє велика кількість вірусу мононуклеозу і/або ослаблений імунітет (напевно, так сталося у  Вашої доньки), захворювання може протікати у важкій формі. З’являється слабкість, біль у горлі, збільшуються лімфовузли (особливо шийні), температура може сягати 38-40°C. Набрякають піднебінні та глоткові мигдалики, через це затруднюється дихання, гугнявіє голос. Наліт на мигдаликах може триматися довгий час; збільшуються печінка і селезінка. Гострий період триває два тижні або довше.

Хворіють на інфекційний мононуклеоз, так звану «хворобу студентів», найчастіше підлітки і молодь 14-18 років. За легкого перебігу можна лікуватися удома, але встановити діагноз важливо, щоб застосувати правильну терапію. Самостійно, за зовнішніми симптомами, мононуклеоз не визначити, а гострі форми без належного лікування можуть спричинити важкі ускладнення. Тому Ваша донька вчинила правильно, що звернулася до лікаря і здала аналізи.

Спеціальних ліків від вірусу мононуклеозу немає, лікують зазвичай симптоми. Горло полощуть настоями шавлії, ромашки, календули, евкаліпта. Щоб зняти набряк, закрапують ніс, збивають зависоку температуру. Необхідно пити багато рідини для виведення токсинів з організму.

Два місяці після зникнення гострих симптомів необхідно дотримуватися дієти: не вживати смаженого, гострого; уникати фізичних навантажень і берегти живіт від ударів до повного відновлення селезінки, оскільки зберігається небезпека її розриву; берегтися від застуди.

Одужати і уникнути ускладнень допоможуть фітокомпозиції «Зеленої планети Земної». Лімфогран допоможе відновитися лімфатичній тканині. До його складу входять барвінок рожевий, ожина сиза, ялівець, морква дика, вербена, полин гіркий. Гепахол-3 і Гепатин нормалізують роботу печінки. Фітовір і Фітофлав (зовнішні) знімуть набряк слизової оболонки. Щоб запобігти ураженню іншими хворобами на тлі зниження імунітету, пропонуємо ІмунатГемосанУросептГельмін.

Ви запитуєте, як уберегти себе і близьких від важкої хвороби? Відповідь проста: найголовніше ― підвищуйте імунітет (за сильного імунітету хвороба протікає легко, непомітно і без наслідків). Носієм вірусу може бути людина зовні здорова, тому не варто забувати про правила особистої гігієни. Оскільки інфекційний мононуклеоз передається повітряно-крапельним шляхом, зараження може статися під час поцілунку, через контакт із зараженими слиною предметами (до інфікування призводить, наприклад, користування одним посудом разом з хворим, однією білизною, рушниками тощо).