Бібліотека

Отит – запалення середнього вуха

Буває, мати бачить, як маленька дитина плаче, кричить, помічає, що підвищується температура і не розуміє – в чому річ. Нібито немає для цього причин: все в порядку, животик не болить, горло не червоне, а дитина, як кажуть, розривається від крику. В такому разі обов’язково треба звернути увагу чи крутить маля голівкою. Якщо так, то причиною крику може бути запалення вушка.

Перевірити це просто: прикласти руки до голівки дитини ( власне до вух) – і руки відчують з якого боку голівка гарячіша. Щоб пересвідчитися, чи справді є запалення, можна ще легенько натиснути за вушком, вище мочки. Дитина відреагує, закричить – отже, безперечно, є запалення середнього вуха, яке називається отит. Ця недуга часто виникає після застудних захворювань вірусного походження. Коли маля перехворіло на грип чи скарлатину, свинку або іншу інфекційну недугу, що дало ускладнення – запалення середнього вуха (отит)може мати гостру і хронічну форми.

Гостре гнійне запалення є наслідком зараженння барабанної перетинки хворобливими мікробами. Незрідка воно виникає як ускладнення інфекційних захворювань ( грип, скарлатина, кір, дифтерія тощо). Ознаки гострого отиту – пульсуючий біль у вусі, що віддає у голову, шум у вусі, різке зниження слуху, підвищення температури навіть до 39-40 градусів, досить часто – виділення з хворого вуха.

Якщо гострий отит не долікувати, то він може перейти у хронічний гнійний, за якого з вуха постійно або періодично витікає гній. Слух поступово знижується.

Є ще перфоративний отит, коли пробивається ( проривається) барабанна перетинка. Подекуди проривання перетинки відбувається від необережного лікування: скажімо, вставили тампончик(турундочку)у вухо, а маля ненароком ( як і доросла людина) заштовнуло його глибше. Отож, треба бути дуже обережним, коли лікуємо отит.

Ще одне застереження: лікуючи отит, не можна закривати вухо. Адже під час запального процесу є виділення з вуха. Якщо слуховий прохід закритий, то виділення не зможуть витікати з вуха, «підуть» у голову. Наслідки бувають різномантні – запальні процеси, енцефалопатія тощо. Можна навіть втратити дитину. Доросла людина теж повинна лікувати отит обережно.

Найчастіше, лікуючи отит користуються зовнішніми засобами. Звісно, обтирання, промивання, закрапування і тампончики – все це можна застосовувати, але запальний процес мине швидше, якщо вживати ліки, які мають протизапальні властивості, лікувати весь організм. Наприклад, пити настоянку еінацеї  ( по 5 крапель 4 рази на день). Водночас цю ж настоянку можна обережно, по 1-2 краплі, закрапувтаи у вухо. У домашніх умовах на допомогу прийде верба ( кора верби).

Ліки з вербової кори

1 ч. ложку подрібненої сировини залити склянкою окропу, потримати хвилину на слабенькому вогні, потім настояти 2 години. Пити по 1 ст.ложці чотири рази на день. Для маленької дитини підсолодити медом або цукром.

Наталя Земна