Бібліотека

Отруйна рослина свистуля

Нині я отримала листа з Житомира. А перед тим із Тернополя, з Києва. Питаєте, що за рослина — свистуля? Пані Марина із Житомира пише, що взяла флакончик «Свистулі», дала своєму сину Михайлику, і в дитини почала боліти голова, виникло блювання. На флакончику розписано, які чудеса робить ця свистуля  лікує майже від усього. Що ж за рослину продають в аптеках?

Шановна пані Марино! Дійсно, є така рослина. Це не що інше, як отруйний болиголов плямистий. Але чомусь ті, хто продають свистулю, не зважилися написати, що це за рослина. Можливо тому, що її не пропустили б у продаж? Отже, написали «Свистуля». Але коли пропонуєш людям таку рослину, необхідно робити застереження, що вона є однією з найотруйніших!

Усі частини болиголову дуже отруйні, токсичність обумовлена вмістом алкалоїдів, великою кількістю коніїну — сильної отрути нервово-паралітичної дії. Але найбільше його у насінні. При висушуванні токсичність трохи зменшується. Відомо багато випадків отруєння не лише людей, а й навіть великої рогатої худоби. Отруєння людей, особливо дітей, пов’язано з тим, що цю рослину можна сплутати з морквою, петрушкою та іншими їстівними рослинами. До петрушки ця рослина подібна не лише листям, а й корінням.

Тому варто запитати у тих, хто виготовляє і реалізує свистулю, яку саме рослину вони пропонують у якості панацеї.

БОЛИГОЛОВ ПЛЯМИСТИЙ (Conium maculatum L.) — дворічна трав’яниста рослина родини зонтичних, з розгалуженим борознистим стеблом, вкритим знизу червонувато-бурими плямами. У перший рік життя з’являється прикореневе листя (саме тоді листя і корінь схожі на петрушку або пастернак). На другий рік розвивається стебло, яке може сягати 2 метрів висоти (зазвичай 70-150 см), і рослину можна сплутати з борщівником або кропом. Зверніть увагу на «мишачий» запах, притаманний болиголову.

Рослина дуже отруйна (особливо нестиглі плоди)! У Давній Греції її використовували як «офіційну» отруту для засуджених на смерть. Гадають, що така доля спіткала давньогрецького філософа Сократа.

З часів Гіппократа вважається й лікарською рослиною. У народній медицині вживають як заспокійливий, протисудомний, кровоспинний, протизапальний і болетамувальний засіб. Використовують для лікування раку молочної залози й фіброміоми матки, для регуляції менструального циклу, при недокрів’ї, судомистому кашлі, сильних болях у шлунку і кишківнику, при запорах, затримці сечі. Зовнішньо застосовують при ревматизмі й подагрі.

Навіть звичайний контакт соку болиголову зі шкірою викликає дерматит. Симптоми отруєння болиголовом плямистим дуже серйозні: нудота, слинотеча, запаморочення, порушення ковтання, мови, бліда шкіра. Первинне збудження супроводжується судомами і змінюється пригніченням центральної нервової системи. Характерним є висхідний параліч, що починається з нижніх кінцівок і супроводжується втратою шкірної чутливості. Зіниці розширені, на світло не реагують. Наростаюча задуха може спричинити зупинку дихання. За таких симптомів необхідно негайно вернутися по медичну допомогу!

Призначати лікування такою небезпечною рослиною може лише добре обізнаний фахівець-фітотерапевт. Самолікування неприпустиме!