Бібліотека

ПІВОНІЯ РОЖЕВА – ЧУДОВА ЛІКУВАЛЬНИЦЯ!

Півонія садова за лікувальними властивостями мало чим поступається півонії незвичайній. Однак лікарською серед багатьох сортів та відтінків називають тільки ту, квітки якої забарвлені в рожево-фіолетовий колір.

Як заготовлятимете півонію, то наземну частину обов’язково відокремлюйте від кореневищ і сушіть її окремо. І робити це треба під час її цвітіння, бо саме тоді вона якраз у повному розквіті своєї краси й цілющої сили.

Часто  мене питають –  чи це одна й та сама рослина: півонія і мар»їн корінь? Ці різні види.

Але від багатьох жіночих хвороб допомагає корінь садової півонії. Про це добре знали в Україні, тому й дали рослині таке ім’я.

За давніх часів вважали, що ця рослина з чудодійними властивостями відганяє від злих духів: вони не наближаються до тих місць, де росте півонія. Від чаклунських наврочень, а також від епілепсії, одягали на шию нанизані на нитку шматочки кореня півонії.

Казали, що напади поновлюються тільки тоді, коли зняти чарівний засіб. Колись лікували прикладанням кореня не тільки епілепсію та судоми. Прикладали його до серця – од ядухи, та до ніг – від подагри.

У народній медицині коріння півонії вважали за ефективний засіб лікування різних шлункових захворювань.

0,5 чайної ложки сухого подрібненого кореня півонії заварити склянкою окропу, настояти в теплому місці дві години, процідити й приймати по столовій ложці 4 рази на день.

Такий засіб очищає шлунково-кишковий тракт від слизу й нечистот, підвищує кислотність шлункового соку, посилює перистальтику кишок. Сприяє поліпшенню апетиту й травлення, лікує геморойні тріщини.

Водні та спиртові витяжки в народній медицині застосували як седативний засіб, що має сильну знеболювальну дію, і тому давали їх тоді, «коли пухлинами шлунок оплетений, коли жінки страждали, не бачачи білого світу, від болів од злоякісних пухлин матки». Були й такі свідчення.

Півонія – один з найкращих засобів у випадках порушення менструальних циклів, оскільки в малих дозах ( половина чайної ложки кореня на дві склянки води вживали по столовій ложці чотири рази на день) – підвищує тонус м’язових стінок матки, збуджує місячні. Більші дози діють абортивно!

Для матерів, котрі годують немовлят, півонія в малих дозах – молокогінна. В період клімаксу – це болетамувальний, заспокійливий засіб. Завдяки цій дії на жіночі органи і назвали корінь півонії маріїним. Але пам’ятайте – за наявності пухлин молочних залоз ліки з півонії протипоказані. Із порошків кореня робили ранозагоювальні мазі та користувалися ними від білокрів’я, ревматизму й подагри. У медичній практиці препарати півонії вживали по 5 крапель 3-4 рази на день проти головного болю, для поліпшення сну та підвищення працездатності. У деяких місцевостях підсмажені корінці використовують як заварку для чаю, а відварені – як приправу до м’яса.