Бібліотека

Портулак городній

Дуже часто на зустрічі зі мною відвідувачі приносять рослини і цікавляться їх назвами та лікувальними властивостями. Наприклад нещодавно жінка принесла пучечок трави і каже: «Цілий городі засіяний цим бур’яном. Коли прополюю грядки, цю рослину викидаю. А може вона лікувальна?» А то був портулак городній, однорічна рослина із сімейства портулакових.

Ще був випадок, коли портулаком жінка лікувалася від катаракти. А все тому, що переплутала рослину із зірочником ( у народі мокрець), який справді лікує хворобу зору. Богу дякувати, що рослина не зашкодила. Тож, якщо ви не впевнені в назві трави, не знаєте, від яких вона захворювань, краще не лікуйтеся нею, аби не нашкодити здоров’ю.

Яких же хвороб можна позбутися за допомогою портулаку? Колись листочки цієї рослини розрізали вздовж і внутрішнім боком ( він покритий слизом) прикладали до місця укусу комах ( комарів, бджіл). Свіжим соком портулаку виводили на тілі бородавки, усували фурункули, панариції ( нариви на пальцях). Рятувалися цією травою і при укусах гадюк ( листя дрібно нарізали, вичавлювали сік і пили його по одній столовій ложці тричі на день за 15-20 хвилин до вживання їжі, а місця укусу одночасно змащували слизом (соком). Колись жінки, особливо породіллі, знали: якщо на молочній залозі є запалення, до неї треба внутрішнім боком прикладати листочки портулаку у вигляді примочок. Таким чином усували біль і затвердіння, запобігали маститу.

У давнину портулаком лікувалися навіть від венеричних захворювань, дизентерії. Рятувалися також, коли організм був збіднений на вітамін С і виникала цинга (скорбут).

Нині свіжим соком портулаку промивають рани, які довго не загоюються, а відварами з цієї трави лікують шкіру від запалень.

А якщо у вас лупа, шкіра суха, волосся ламке, витончене, роздвоюється на кінчиках, не росте, тоді одну столову ложку подрібненої трави можна залити однією склянкою окропу, настояти одну годину і втирати у чисту шкіру голови.

Настій з листя та стебел вживають при гострих і хронічних захворювань нирок ( нефриті, пієлонефриті), запаленні сечового міхура( циститі), коли виникають набряки на тілі, обличчі, болючі сечовиділення або сечокам’яна  хвороба, тоді одну столову ложку подрібненої трави заливають однією склянкою окропу, настоюють дві години і вживають по дві столові ложки тричі на день.

При гострих циститах – пити по половині столової ложки щогодини ( або по одній столовій ложці кожні дві години)

Настій із подрібненої рослини ( одна чайна ложка на одну склянку окропу), а також подрібнені листочки і стебло у стравах ( салатах) корисно вживати хворим на цукровий діабет – адже внаслідок такого лікування рівень цукру у крові знижується. Листя портулаку( воно містить вітаміни, мікроелементи) надає салатам своєрідну «кислинку» – і страви дуже смачні. Окрім того, портулак використовують для лікування гіпо- та авітамінозу. Допоможе портулак і при виразковому коліті: одну столову ложку свіжої подрібненої трави заливають однією склянкою окропу. Тримають 1-2 хвилини на слабкому вогні ( якщо трава суха – 5-7 хвилин). Потім настоюють дві години. Проціджують і п’ють по одній столовій ложці чотири рази на день ( або по дві столові ложки тричі на день).

Щоб усунути запальний процес у суглобах ( при артритах, артрозах), одну столову ложку свіжої подрібненої рослини можна залити однією склянкою води, потримати 7-10 хвилин на водяній бані. Можна пити по одній столовій ложці через кожних одну-дві години.

Із портулаку вичавлюють сік і вживають при кровохарканні по одній десертній ложці три-чотири рази на день.

А чоловікам у разі ослаблення потенції можна вживати настій: одну столову ложку подрібненої трави залити склянкою окропу, настояти одну годину при кімнатній температурі. Вживати по одній столовій ложці впродовж дня. Та пам’ятайте: що забагато – то нездорово. Тобто вживання портулаку в малих дозах підсилює чоловіків, а в більшій – навпаки, понижує функцію статевих залоз. Тож, портулак у великій кількості вживати не можна. Що забагато – то може бути собі на шкоду.