Бібліотека

Рудбекія ― скромна родичка ехінацеї

Сонячною квіткою з американського континенту зазвичай називають соняшник. Але є сонечка, які сяють навіть в осінню негоду, в дощ і вітер. Похмурої днини у квітниках по-літньому сонячно від жовтоголових рудбекій. Ті шанувальники квітів, які  схочуть виростити «золоті кулі» пересвідчаться: небагато багаторічників можна порівняти з величними й помітними квітами популярних «американок».

Рудбекія, як і її близька родичка ехінацея, походять з неосяжних прерій Північної Америки. Індіянці з давнини користувались ехінацеєю для лікування поранень, віспи, сепсису, бешихи, сифілісу, раку та від укусів змій. Були відомі й цілющі якості рудбекії: ще до появи перших переселенців індіянці лікували нею кашель.

Вперше цю рослину 300 років тому описав відомий вчений Карл Лінней, назвавши її на честь свого вчителя, шведського ботаніка Олафа Рудбека «рудбекією». А десь за 40 років навчились розрізняти два роди: ехінацею і рудбекію.

Справжній інтерес до рудбекії виник лише у ХХ столітті. У довоєнній Німеччині було створено безліч її садових сортів. Звідти вона поширилась у Європу. В Америці мода на рудбекію виникла значно пізніше: лише у 1999 році у Канаді їй присудили першу премію у номінації «Багаторічник року». У нас рослину почали вирощувати з 70-х років минулого сторіччя. Фахівці налічують до 40 видів рудбекії, серед них однорічники, дворічники та багаторічні види.

Вчені почали дослідження лікарських властивостей рудбекії не так давно, проте маємо перші обнадійливі результати: отриманий медичний препарат, здатний підтримати імунітет хворого на СНІД. Словацькі вчені-медики у дослідах на мишах довели, що Rudbeckia speciosa (рудбекія гарна) діє ефективніше, ніж відома багатьом ехінацея пурпурова.

Ці дослідження на часі, бо з’явилися дані, що надмірне застосування препаратів ехінацеї пурпурової підсилює ріст пухлин. Тому радять бути обережними з цією рослиною, ні в якому разі не перевищувати пропоновану дозу.

Через це почали вивчати властивості рудбекії і німецькі дослідники, бо за своїм впливом на імунітет вона не поступається ехінацеї, проте є безпечнішою. З неї виготовлено вже понад 20 лікарських препаратів.

З рудбекії отримують ліки від тонзиліту, бронхіту та проблем з сечовипусканням. Чай з її коріння у суміші з іншими травами використовують для лікування розладів шлунку. А компрес з квітів рудбекії та золотушника вважається помічним за опіків.

Не пасуть задніх і українські вчені, які вважають, що рудбекія роздільнолиста (Rudbeckia laciniata), відомий у нас як «золота куля», цілком здатний замінити ехінацею в імунотерапії. В Україні він настільки поширений, що його навіть не треба запроваджувати в культуру.

Фахівці Львівського медичного інституту разом із співробітниками Державного наукового центру лікарських засобів з м. Харкова проводили порівняльні дослідження впливу на імунітет настоянки ехінацеї пурпурової та спиртового екстракту рудбекії роздільнолистої.

У результаті досліджень виявилось, що екстракт рудбекії роздільнолистої активізує фактори природної резистентності (здатності організму ліквідувати збудника захворювання і запобігати розвитку хвороби), а саме підвищує ферментативну активність нейтрофілів на 37%. І саме у цьому напрямку можливе застосування цілющої дії екстракту. Виявилась також здатність  рудбекії збільшувати на 25% кількість клітин, що виробляють антитіла.

Вчені зробили висновок: комплекс біологічно активних речовин, що входять до складу екстракту рудбекії роздільнолистої, забезпечує його вплив на імунітет, який не поступається дії настоянки ехінацеї пурпурової.

У дослідженні львівского науковця О. Рибака вивчався склад білків рудбекії роздільнолистої.

Вчений виходив з того, що рослини близького до рудбекії роду ехінацея належать до високобілкових культур. А білки є значною групою біологічно активних речовин, які застосовуються у медицині. Вміст білків у підземних органах ехінацеї пурпурової складає 5,17-5,31%. Біологічна цінність білків залежить від співвідношення в них незамінних амінокислот. Відомо, що для організму людини особливе значення мають ті амінокислоти, які не синтезуються у тваринних організмах, проте їх можуть синтезувати вищі рослини. За нестачі якоїсь незамінної амінокислоти у продуктах харчування розвивається негативний азотистий баланс, виснаження, зупинка росту, порушення нервової системи тощо.

 У рудбекії роздільнолистої знайшли 16 амінокислот, в тому числі 9 незамінних: треонін, валін, метионін, ізолейцин, фенілаланін, гістидин, лізин, аргінін. Найбільшу кількість складають серин (14,09 мг/г), гліцин (14,43 мг/г), метіонин (13, 48 мг/г), ізолейцин (12,92 мг/г), лейцин (13,20 мг/г), лізин (12,19 мг/г).

Отже, цілком мають рацію американські прихильники здорового способу життя, коли радять вживати молоді пагони рудбекії у їжу, як селеру. Особливо корисно готувати і їсти їх навесні «для гарного здоров’я».

Коріння рудбекії використовують для приготування цілющого чаю для покращення стану сечовивідних шляхів.

Сечогінний чай
Візьміть 1 частину вербової кори, 3 частини березового листя, 2 частини листя мучниці звичайної, 2 частини трави хвоща, 2 частини трави золотушника, 0,5 частини коріння рудбекії, 0,6 частини коріння солодки, 0,7 частини коріння вовчуга колючого, 3 частини кореневищ злаків. Усі компоненти добре змішайте. Одну чайну ложку цієї суміші залийте склянкою окропу, варіть 5-10 хвилин та настоюйте 20-30 хвилин. Пийте чай по 1 склянці 3-5 разів на добу.

Чай має сечогінну, протизапальну, протимікробну дію на сечовивідні шляхи, сприяє виведенню сечової кислоти. Його можна вживати за пієліту, циститу та уретриту.

В ряду інфекційних захворювань шкіри, здавна відомих людству, не останнє місце займає бешиха — запалення шкіри, за якого уражаються різні ділянки ніг, рук, іноді з’являється вона на тулубі або обличчі. Причиною бешихи є інфекція (бактерія з групи стрептококів), яка потрапляє в організм повітряно-крапельним шляхом або через пошкодження шкіри. Можлива і спадкова схильність до цього захворювання. Проявляється рожа набряком і яскраво вираженим почервонінням заражених ділянок шкірного покриву, загальною інтоксикацією і гарячкою до 40°С.

Ефективною для боротьби з цим захворюванням є рудбекія роздільнолиста. Як стверджує народна медицина, рожа пройде за 2 тижні, якщо носити таку пов’язку: на вовняну тканину червоного кольору викласти пелюстки рудбекії (можна сухі), покласти на хворе місце і примотати бинтом.

Наталя ЗЕМНА