Бібліотека

Ряст топтати треба

У народній медицині  цю рослину цінують за те, що вона заспокійливо впливає на нервову систему. Але речовини, які містяться в рослині, діють по-різному. Наприклад, алкалоїд коридин заспокоює нервову систему, а корикавін, збуджує її. Ось і спробуй правильно застосувати, щоб не зашкодити. Отже, потрібен досвідчений лікар. Застосовують ряст у психіатрії, дотримуючись найменших доз. Адже алкалоїди рясту дуже отруйні. Недарма ж ця рослинка близька родичка маку.

Можливо, люди і не використовували б ряст у лікуванні, та дорогу до нього показують бджоли, які метушаться понад квітками у розпачі, що не можуть вільно дістати нектар. Його можуть взяти лише комахи із довгим хоботком, саме вони і сприяють перехресному запиленню. Бачите, яка природа чутлива і розумна: якби бджілки могли брати багато нектару із красивих духмяних квіточок, то мед був би отруйним.

А ось джмелі, хоча й з коротким хоботком, знайшли вихід: прокусивши у верхній пелюстці довгу шпорку, у якій захований нектар, ласують ним.

А ми, люди, милуючись лагідними квіточками, вдихаючи їхні пахощі, стаємо сильнішими, і можливо, щасливішими. Недарма ж у народі ця рослина асоціюється з життям! Топтати ряст – значить жити. Наші пращури навесні, тілько-но зазеленіло, виходили топтати ряст – щоб, доторкнувшись босими ногами, пробудженого зілля, набратися весняної сили, наснаги від природи на увесь рік, аж до наступного її пробудження. А щоб так і сталося – співали обрядових пісень:

Топчу, топчу ряст, ряст –

Бог здоров’я дасть, дасть.

Дай, Боже, діждати,

Щоб і на той рік топати!

Наталя Земна