Бібліотека

Соняхи

Соняхи…Соняхи. Скільки оком глянеш – голівки великої сонячної квітки повернуті до сонця, зустрічають його схід.

Соняшник давно став символом України, але його батьківщина – Північна Америка. Саме тут знайшли її широке застосування, як важливої олійної культури. От і засівають величезні плантації не просто для краси, а для отримання сотні тисяч тон духмяної олії. І для себе, і для тих, у кого соняхи не ростуть. Сьогодні Україна виробник номер один соняшникової олії в світі.

У древній Мексиці «квітці сонця» поклонялися , її зображення виливали в золоті. А до Європи соняшник завезли іспанці в 15 столітті й вперше висіяли в Мадридському ботанічному саду. Ще до того часу, коли почали отримувати олію із насіння соняха, велика зацікавленість до самої рослини призвела до випробовування та застосування її в народній медицині. Щонайперше спробували варити чай із крайових (язичкових) пелюсток квітки, а потім йшло листя молоде, квіткові кошики, далі стебло і навіть корінь. Найперше, що виявили допитливі експериментатори, це те, що рослина не отруйна. А вже застосування на практиці відкривало все нові і нові його властивості.

Народна медицина здавна проявляє інтерес до цієї рослини. Квіти соняха використовували як засіб, спрямований проти ревматизму, спазмів бронхів, кашлюка, кольок шлунка і кишківника, гіпоацидного гастриту, жовтяниці, зняття серцевого болю, болю неврологічного походження , грипу, лікування опіків, екземи, ран. Відвар із висушених пелюсток соняшнику має здатність гальмувати ріст злоякісних пухлин. Його п’ють замість чаю тричі на день (чайна ложка сировини в склянці води). Пелюстки «квітки сонця» є одним з найважливіших компонентів, засобів, що застосовуються для лікування жовчних шляхів і захворювань печінки, а також як засіб проти лихоманки. Існує безліч рецептів, в яких використовують листя соняха.

У разі надмірної пітливості, дерматиту, фурункульозу, проти зубного та головного болю досить допомагає настій сухих пелюсток (1 ст. ложку залити склянкою окропу, настояти 2 год.), вживати за 3 рази до їжі.

 

Готують настоянку і при клімактеричному неврозі. Беруть 20 г квіток соняшнику й заливають 200 мл горілки та настоюють 2 тижні у темному місці. Готову настоянку проціджують і вживають по 20-25 крапель (розводячи невеликою кількістю води) тричі на день, за 30 хвилин до їжі.

 

При жовчокам’яній хворобі готують збір: пелюстки соняшнику 20 г, кукурудзяні приймочки — 30 г, по 10 г трави фіалки триколірної, трави м’яти перцевої, листя суниці. 2 столові ложки суміші залити 2 склянками окропу і дати настоятися 20 хвилин. Пити по півсклянки тричі на день за півгодини до їжі.

З давніх давен народні цілителі побачили, що ця квітка нормалізує підвищену температуру тіла і покращує апетит навіть у хворої людини, швидко проходить кашель і задуха. Вони почали використовувати не тільки квіти, а й листя соняху. А що було робити, коли так багато людей хворіли на пропасницю, яка виникала від укусів комарів, а діти хворіли на кашлюк?

І в тому, і в іншому випадках підвищувалася температура тіла. Одну столову ложку квітів і листя заливали склянкою окропу, добре закутували, настоювали 1 годину. Давали по 1 столовій ложці дітям, а дорослим по 2 столові ложки 3-4 рази на день. Це оздоровлювало хворих.

В народній медицині застосовували пелюстки соняха при захворюванні шлунка, особливо коли виникав різкий біль безпосередньо у шлунку і кишківнику. Біль знімався і швидко, і ефективно.

Лише 1 чайна ложка пелюсток на 1 склянку окропу і за 20-30 хвилин настій готовий. Розділіть на 3 частини його і випийте перед їжею за 15-20 хвилин, тричі на день. Різкий біль у шлунку швидко пройде.

Наталя Земна