Бібліотека

Суховершки ― знані всюди

Ідеш влітку стежиною, радієш сонечку, високому блакитному небу, п’янкі духмяні трави шелестять під ногами… Може, приверне погляд невисокий кущик з брунатними голівками суцвіть, наче прикрашених віночками фіолетово-синіх дрібних квіточок. Колись за пахуче листя цю траву прозвали собачими васильками. А за сухе суцвіття, яке довго лишається на стеблі, називають суховершками. Ще одна назва — чорноголовка, швидко запам’ятається жінкам, адже рослина оберігає від ранньої сивини і допомагає виглядати молодше. Коли коси полощуть у відварі цієї трави, ростуть вони ой як добре, і жодної сивої волосинки немає! А от милозвучна латинська назваprunella — «вуглинка, що горить» — суховершкам дісталася через суцвіття, які нагадують щойно згаслі жаринки. Але назва інколи трактується більш прагматично і виводиться від німецької назви ангіни, для лікування якої спочатку і застосовували рослину.

Суховершкизвичайні (рrunellavulgaris) — родичі м’яти, розмарину та шавлії — цвітуть з початку літа до останнього тепла. Відомі з давніх часів і поширені на усіх континентах.Рослина дуже давно використовується у народній медицині різних народів для профілактики й лікування багатьох захворювань.

Індіанці лікували суховершками діарею та припиняли кровотечі. Широко застосовували рослину при спалахах дизентерії. Ефективні були суховершки при захворюваннях крові та проблемах з серцем, розладах шлунку, кашлі, легеневих захворюваннях, туберкульозі, лихоманці, як заспокійливий засіб. Засоби з суховершків вживали від діабету, венеричних захворювань та деяких жіночих хвороб. Настій на холодній воді був тонізуючим засобом, листям рослини присмачували їжу, запарену траву прикладали до шкіри при опіках.

Англійська назва суховершків «selfheal» перекладається як «рослина, яка допомагає у самозціленні». У колоніальній Америці ними лікували біль та виразки в горлі, захворювання шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи, глистяні інвазії, хронічну втому. У середньовічній Англії настій суховершків на вині та воді був традиційним засобом від болю у горлі. У Китаї рослиною здавна лікували печінку та жовчний міхур. Як бачимо, до суховершків зверталися по допомогу майже за усіх найпоширеніших на той час захворювань.

Cпираючись на народний досвід, прунеллу використовує і сучасна медицина. Наприклад, у Німеччині трава суховершків офіційно затверджена для лікування катару верхніх дихальних шляхів і запалення слизових оболонок порожнини рота і горла. У традиційній китайській медицині суховершки досьогодні використовують для лікування вірусних гепатитів, жовтяниці, туберкульозу, онкозахворювань, плевритів, дизентерії, запалення горла та миґдаликів, запальних захворювань очей. А чай з листя та суцвіття суховершків п’ють для зміцнення імунітету після тяжкої хвороби.

Сучасні дослідження підтвердили протизапальну та антиалергічну дію суховершків. Вчені визначили, що настій трави пригнічує деякі патогенні грибки, має антимікробну дію на широкий спектр хвороботворних мікроорганізмів, які спричиняють кишкові й сечові інфекції. Суховершки мають м’який розширювальний вплив на кровоносні судини, що сприяє їх очищенню та зниженню кров’яного тиску.

Лікувальні властивості прунелла має завдяки багатому складу цілющих речовин. У траві є аскорбінова кислота, вітамін К, каротин, дубильні речовини, ефірна олія, флавоноїди, значна кількість макро- та мікроелементів (натрій, калій, кремній та кальцій, а ще залізо, цинк, мідь, магній, марганець, алюміній). Це пояснює цукрознижуючу та гепатопротекторну дію, здатність підвищувати працездатність та зумовлює користь для дієтичного харчування. Антиоксидант розмаринова кислота надає здатність суховершкам лікуватитиреотоксичний зоб. Їївміст не менший, ніж у мелісі лікарській. Полісахариди суховершків пригнічують реплікацію вірусу герпесу, мають протипухлинну, противірусну та антиоксидантну дію.

Хоч в Україні суховершки досі не є офіцинальними, наші фармакологи активно досліджують їх як перспективну рослину для виготовлення лікарських препаратів. А народні цілителі здавна знали про в’яжучі, протизапальні, жарознижуючі, спазмолітичні й гіпотензивні властивості рослини, здатність долати інфекції, підвищувати діурез, спиняти кровотечі, надавати сил ослабленому організму. І тепер нею успішно лікують багато недуг. Радять пити чай із суховершків, щоб швидше одужати після тривалої хвороби та підвищити загальний тонус організму навесні; для профілактики захворювань та збагачення організму корисними речовинами і мікроелементами пропонують присмачувати листочками їжу й готувати вітамінні салати. До речі, в Америці листя прунелли вживають в їжу як шпинат.

Для лікування застосовують настої та відвари суховершків.

Настій суховершківзвичайних
Одну ч. л. трави суховершків залийте склянкою окропу, дайте настоятися 2 год., процідіть. Пийте по одній ст. л. 3-4 рази на день (при проносах колітного, дизентерійного та іншого походження приймайте гарячим по півсклянки тричі на день).

Відвар суховершків (зовнішнє)
3 ст. л. трави суховершків залийте 1 л окропу і тримайте на маленькому вогні 30 хв., процідіть. Використовуйте теплим для полоскання, обмивання, примочок і ванн.

А ви, чорняві дівчата, пам’ятайте, це саме ваша рослина. Вона довго оберігатиме волосся від сивини, позбавить від лупи, зробить блискучим і здоровим. А якщо додасте до відвару ще й любистку, то коси будуть такі гарні і духмяні, що усі хлопці за вами будуть бігати! Може, так і щастя своє зустрінете.

Ось така звичайна й непроста рослинка трапилась нам сьогодні на стежині — цілющі, знані всюди суховершки.

 

Наталя ЗЕМНА