Бібліотека

Цілющий аромат осінньої квітки

Назва «золотої квітки» виникла від грецького «хризос» (золотий) і «антос» (квітка). Знаючи розмаїття сучасних сортів, це видається дещо нелогічним, та від початку хризантеми були переважно жовтими. А відомі вони з дуже давніх часів. Садові форми хризантем у Китаї культивуються вже понад дві тисячі років. За цей час квіти посіли без перебільшення видатне місце в китайській культурі, медицині, харчуванні.

Хризантема часто ототожнюється з Японією і є національною квіткою-символом країни. Як уособлення сонця вона зветься й позначається таким самим словом та ієрогліфом — «кіку». З сивої давнини стилізоване зображення золотистої хризантеми з шістнадцятьма подвійними пелюстками є особливою емблемою японських імператорів. Право на священне зображення належало виключно членам імператорської родини, а порушникам загрожувала смертна кара. Хризантема лишається невід’ємною ознакою Імператорського дому і понині. Хоча законодавчо герб Японії не затверджений, та іноді квітка виконує його роль на монетах, печатках і офіційних документах.

Хризантема оточена в Японії особливою любов’ю і турботою. За однією з легенд ця рослина була причетна навіть до заснування країни. Імператору Китаю якось повідомили, що на далекому острові є чарівна квітка, еліксир вічної молодості. Тільки зірвати її має людина з чистим серцем і добрими намірами. Жорсткому володарю та його поплічникам це було не до снаги, тож здобували квітку попрямували 300 юнаків та дівчат. Зачаровані тамтешньою красою, молоді люди не схотіли повертатись до тирана і заснували нову державу — Японію. Хризантема стала їх оберегом, символом щастя, довголіття та здоров’я.

На честь оточеної міфами і легендами квітки колись влаштовували розкішні бенкети, їй присвячували вишукані поезії. Нині в Китаї та Японії дев’яте число дев’ятого місяця традиційно є «святом хризантем» (дев’ятий японський місяць так і називається «хризантемовим»). П’ють чай з хризантеми, вино, або саке з її пелюстками. Одним із традиційних ритуалів є милування квітами: вдихаючи на повні груди аромат, занурюються у роздуми про сенс життя.

Колись і моя бабуся Настя щоранку і щовечора проводила свій «ритуал»: розминала листочок дубку (так називала хризантеми, мабуть за форму листя) у своїх худих пальцях і глибоко глибоко вдихала його пахощі. Коли шуміло у вухах, боліла, або паморочилась голова, відчувалося тремтіння в руках — вона пила з хризантеми чай. Прожила бабуся дев’яносто дев’ять з половиною років і на ті напасті не жалілася.

Тільки значно пізніше я зрозуміла, нащо вона так робила. Коли потрапила в країни Сходу — Корею, Китай, Японію — глибше пізнала тамтешню народну

медицину, побачила, як шанують хризантему. Тоді й згадала, як любила цю рослину бабуся…

В Кореї, Китаї, Японії чай з хризантеми активно використовують як ліки. Придбати її можна чи не в кожній аптеці. Бабусин досвід лікування людей — у кого руки, ноги та голова тремтіли, спонукав мене детальніше вивчати передусім цю здатність рослини. Дійсно, хризантемові чаї на Сході застосовують при хворобі Паркінсона (тремтливому паралічі), атеросклерозі, хворобі Альцгеймера та інших, пов’язаних з виснаженням мозку. Коли кров не надходить у достатній кількості, головний мозок недоотримує поживних речовин та кисню. Через це хвороба прогресує.

Специфічним, тільки їй притаманними пахощами, хризантема завдячує ефірним оліям і камфорі. Ці речовини налагоджують кровообіг у мозку, запобігають пошкодженню і дегенерації нейронів — відтак гальмують патологічний процес. Хризантема також є дієвим засобом убезпечитись від ушкодження нервової тканини.

Літнім людям, які страждають хворобами Паркінсона, раджу за прикладом бабусі Насті щодня розминати в пальцях свіжий листочок хризантеми, глибоко вдихаючи його аромат. Якщо до того регулярно пити чай з її квітів чи листя, вже за місяць-півтора стан значно поліпшиться.

І не зважайте, коли хтось називає недугу Паркінсона невиліковною. Фітокомпозиції, створені «Зеленою планетою Земної», допомагають її лікувати, усуваючи різноманітні причини, які до неї призвели. Впродовж 2012 року ми з фахівцями мережі Здравниць провадили спеціальні дослідження. Окрім фітокомпозицій пацієнтам призначали різні дієти, чаї з цілющих рослин, зокрема і хризантеми. Були отримані обнадійливі результати. Отже, не складайте рук, звертайтеся до наших Здравниць, де кваліфіковані спеціалісти підберуть необхідне лікування.

А про хризантему потурбуйтеся вже зараз, доки мороз її не згубив. Насушіть квітів або й пересадіть кілька кущиків у горщик, щоб під рукою були свіжі духмяні листочки.

Чай із хризантеми

 

Одну невелику подрібнену квітку (або 3-5 листочків) залийте склянкою некрутого окропу, дайте настоятися 10-20 хвилин, процідіть. Вживайте по чверті склянки 4 рази на день. Влітку беріть свіжу рослину, взимку – сушену.

 

Такий чай слід вживати всім тим, у кого тремтять руки, бувають запаморочення, головний біль, в кого погіршився зір, слух, судини хворі та мерзнуть кінцівки. Чай також поліпшує кровопостачання серця, убезпечує від серцево-судинних захворювань, допомагає регулювати кров’яний тиск гіпертонікам, добре заспокоює нерви, позбавляє тривоги, стресу, розумової втоми.

В Китаї хризантемовим чаєм традиційно рятуються від осінніх вірусних та бактеріальних інфекцій, знають як дієвий засіб від лихоманки й теплового удару. При частих застудах курс лікування тривалий – не менш ніж півтора місяця. Ефірні олії рослини здатні позбавити від докучливих бронхітів. При захворюваннях дихальних шляхів спробуйте покласти від простирадло на рівні легенів пелюстки хризантем, а біля ліжка поставте посуд з квітами, залитими темлою водою – зможете відчути на собі бактерицидну дію рослини.

Квіти хризантеми підсилюють апетит, стимулюють травлення, усувають запальні процеси в шлунку, кишківнику, пригнічують активність хвороботворних кишкових бактерій, а ще й туберкульозної палички на додачу. Недарма у країнах Азії пагони, листя, суцвіття спеціальних сортів вживають і їжу як овочі і десерт. Разом із чаєм це забезпечує профілактику туберкульозу.

Полоскання настоєм листя хризантем запобігає пародонтозу, ним можна промивати очі при кон’юнктивіті, робити припарки від прищів. Японці, бажаючи подовжити життя і молодість, зберегли традицію накривати квітучу хризантему тканиною на ніч, щоб зранку протирати обличчя цілющою росою. Спробуйте і ви вмиватись настоєм хризантеми. Він, як тонік, розгладжує шкіру і збагачує її мінеральними речовинами.

Для профілактики в осінній час варто приймати ароматичні ванни з квітками хризантеми (пів склянки пелюсток на літр окропу). Радимо місячний курс по чверті години тричі на тиждень. При нервових розладах, стресах, депресії додайте ще й подрібнену цедру ошпареного окропом лимона. Теплі ванни по 15 хвилин приймайте через день упродовж двох тижнів.

Принюхайтесь, чим сильніше пахне хризантема, тим вона корисніша. Найбільше цінних речовин міститься у дрібноквіткових сортах. Окрім ефірних олій там багато вітамінів і мікроелементів. Чай з таких квітів є чудовим загальнозміцнювальним засобом. Підсолодивши медом, його варто пити навіть здоровим людям для підсилення імунітету. В країнах Сходу такий чай є популярним тонізуючим та освіжаючим напоєм. Сушені пелюстки хризантем можна додавати до зеленого чи чорного чаю або заварювати квіткові бутони окремо.

Хризантема — рослина короткого світлового дня, її по праву називають королевою осені. Та завдяки досягненням науки й умінню сучасних флористів ці квіти надходять у продаж майже цілий рік. Нині це нікого не дивує, а колись враження від весняного букету хризантем вилилось у поетичні рядки.

Хризантема навесні розквітла,
Ще такого звіку не було.
Ні, то не осіння пізня квітка —
То моє кохання розцвіло.

Кохання до прекрасного, до квітів, до цілющої в усій своїй багатогранності природи.

Наталя Земна