Бібліотека

Вода — джерело життя і здоров’я

Ще з шкільного віку нам відомо, що на планеті Земля ресурси води є практично невичерпними, проте більше мільярда людей не мають доступу до безпечної якісної води.  Парадокс полягає у тому, що прісна вода складає лише 2,5-3%, і значна її частина (75-80%) перебуває у стані льоду. Ще менша кількість придатна, а тим паче корисна, для пиття.

Життя на нашій планеті виникло у воді й без неї абсолютно неможливе, як неможливо бути здоровим без якісної питної води, тому що наше тіло складається з води на дві третини. Без достатньої її кількості порушуються біохімічні та електричні процеси в організмі, що не лише погіршує самопочуття, а й спричиняє велику кількість хвороб. Страждають найперше ті органи і системи, які працюють з найбільшим навантаженням, оскільки усі процеси обміну речовин, поділу клітин неможливі без води.

Тому ми вирішили нагадати нашим читачам основні причини, з яких вода необхідна для нашого щоденного життя.

 • Воду потребують абсолютно всі органи нашого організму. Наша кров на 80% — це вода, яка необхідна для створення нових клітин крові. Нестача води згущує кров і призводить до утворення тромбів.
 • Наші кістки на 50% складаються з води, яка необхідна для оновлення кісткових тканин. Вода бере участь у змащуванні наших суглобів і зменшує біль у них, захищає від передчасного руйнування. 
 • Достатнє пиття води зменшує біль у тілі, поліпшуючи стан лімфатичної системи  мережі вузлів, судин і ємностей, яка виводить шкідливі речовини з тканин нашого тіла і постійно потребує води. 
 • Вода розчиняє і виводить токсини і непотрібні речовини з нашого організму. Зверніть увагу, темний жовтий або оранжевий колір сечі, а також постійні закрепи вказують на зневоднення.
 • Вода поліпшує метаболізм та зменшує апетит. Люди, що страждають зайвою вагою, часто споживають недостатню кількість води. Тому будь-яка дієта повинна починатися з правильного споживання води. 
 • Вода підтримує температурний баланс організму. Відомо, що достатня кількість води зменшує відчуття жару (припливи) у клімактеричний період.
 • Вода створює адекватні умови для електричних функцій нервової системи. Мозок і нервова система однієї людини, згідно з дослідженнями, виробляють електроенергію потужністю близько 60 Вт, тому погіршення провідності через зневоднення призводить до уповільнення реакції та розумових процесів. 

І це зовсім не вичерпний перелік. Останні наукові дослідження вказують, що багато хвороб невідомого походження, синдромів та негативних станів людського організму вказують на загальне або локалізоване зневоднення. Здавалося б, що спільного у таких аутоімунних захворювань, як системний червоний вовчак, або розсіяний склероз, та ранковою нудотою у вагітних, або астмою, алергією, хронічним головним болем й дефіцитом уваги у дітей і дорослих. Об’єднувати усі ці проблеми може хронічна нестача води в організмі.

Як убезпечити себе від зневоднення? Маємо кілька нескладних порад.

 • На добу дорослій людині треба 30-40 мл води на 1 кг маси тіла, тобто від 2 до 3 л. Частину її ми отримуємо з їжею, проте необхідно ще 1-2 л чистої води.
 • В людському організмі немає запасів води, тому пити воду необхідно регулярно впродовж усього дня порціями по 250-300 мл.
 • Зранку треба випити 1-2 склянки води, щоб поповнити організм після довгого сну.
 • Воду необхідно пити за 30 хвилин до вживання їжі, щоб підготувати травну систему до роботи, особливо тим, хто страждає на гастрит, дуоденіт, коліт, виразку тощо. Якщо відчуваєте спрагу, можна пити навіть під час їжі.
 • Щоб завершити процес травлення, воду треба пити через 2,5 години після вживання їжі, щоб уникнути зневоднення, спричиненого її розщепленням.
 • Більше води треба вживати перед фізичним та розумовим навантаженням, під час спеки та в сухому кліматі.

Спробуйте дотримуватися цих рекомендацій і переконаєтесь в їх дієвості на власному досвіді.

Наталя ЗЕМНА