Бібліотека

Волошка синя

Прекрасне квітнення волошки – цієї одвічної супутниці хлібів, полонило уяву людей своєю чарівністю, її образ надихав поетів та художників. Досконалі квіточки, ніби шиті з шовку, мають синій колір такого незвичайного, такого чистого і бездоганного відтінку, що інакше як волошковим його назвати не можна.

Та не лише красою цінні волошки, їх витончені квіточки здавна лікують різні хвороби. Уважно придивившись до волошки, побачимо, що ця квітка є суцвіттям: в середині розташовані маленькі, трубчасті квіточки фіолетового кольору, а навколо них – сині лійкоподібні, з зубчиками на обідку крайові. Саме ці сині квітки-лійочки у волошки є цілющими. Заготовляють лише їх, решту суцвіття для ліків зазвичай не використовують. Робота дійсно копітка, але для ліків багато й не треба – двісті грамів достатньо на курс лікування.

Правильно робити так: спочатку зрізати квіткові кошики щойно розквітлих волошок, а потім вдома повисмикувати з них крайові віночки. Їх негайно треба висушити в затемненому, добре провітрюваному приміщенні. Має зберегтись природній синій колір, тоді не втратяться біологічно активні речовини, отже, і лікувальні властивості. А діючих речовин в отих маленьких квіточках на дивовижу багато.

Особливо цінується волошковий цвіт як сечогінний засіб, сильні також і протизапальні властивості. Тому настій волошки синьої завжди (донедавна в офіційній медицині також) використовували від захворювань нирок і сечовивідних шляхів, таких як нефрити, пієлонефрити, цистити, уретрити. Надто радять ліки з волошки при хронічних запальних захворюваннях цих органів. Вживають настій і при сечокам’яній хворобі, а також для її профілактики у разі порушення сольового обміну, щоб убезпечитись від подагри.

Настій волошки синьої
Одну ч. л. квітів залийте склянкою окропу, настоюйте 30 хв., процідіть. Пийте по чверті склянки: тричі на день до вживання їжі та 4-й раз на ніч.

Добре допоможуть такі ліки при набряках як ниркового, так і серцевого походження (у цих випадках можна вживати настій по дві столових ложки чотири рази на день. Однієї склянки тоді вистачить на два дні). При затримці сечовипускання через спазми і при простатиті теж використовують волошку.

Необхідно підкреслити, що вживати засоби з волошки треба розумно, малими дозами. А при тривалому лікуванні хронічних захворювань треба робити перерви.

Має волошка також жовчогінні, протизапальні, спазмолітичні властивості, використовується при застуді та кашлі, лікують нею очі при кон’юнктивіті та ячменях. Волошка вважається хорошим кровоочисним засобом, нею лікують вульгарні вугри, фурункульоз, вживають при екземі.

Дізнайтеся більше про застосування засобів з волошки при цих та інших захворюваннях – читайте статтю Наталі Земної «Окраса українського вінка» в газеті «Зелена планета Земної» №12 від 21 червня 2018 р.