Бібліотека

Загадкова і цілюща омела біла

Дивились колись люди на голі дерева зимової пори і чудувались, що то за зелені кулі на верхівках, тримаються і не падають. Коріння у землі не мають, а ростуть і розмножуються. Може з’явилися від блискавки, гадали у Швейцарії, і називали їх «громовою мітлою».

Багата уява давніх людей наділяла омелу і геть фантастичними властивостями. Австрійці гілочкою рослини на порозі відлякували нічні жахи, а шведи захищали оселю і господарство від троллів. Найбільш шанували здатність омели захищати від чародійства і магії.

Не одразу люди розгадали таємницю омели. Передусім помітили, що по деревах її розносять птахи. Ягоди, покриті товстим шаром клейкої речовини, не перетравлювались у пташиному шлунку і потрапляли на гілки дерев. А інколи дзьобики пташок злипалися від цього клею, і вони обчищали їх об кору дерев. Клейка речовина, вісцин, або «пташиний клей», приклеювала насіння омели до гілок і допомагала йому проростати. Власне, це слово і походить від латинської назви рослини viscum album (омела біла). З насіння виростає перша присоска, яка занурюється під кору дерева-хазяїна, а вже від неї відходять довгі корені, які ростуть під корою дерева.

Таким чином і живиться рослина-напівпаразит — омела біла. Походить вона з досить великої родини омелових, зазвичай мешканців тропіків і субтропіків. Лише поодинокі сміливці, як-от вже знайома нам рослинка, ризикнули оселитися у помірних широтах, дивуючи своєю екзотичністю місцевих мешканців.

Здавна омелу використовували як лікарську рослину. Передусім цінували її як ліки від усіх хвороб і засіб від усіх отрут. З часів Гіпократа у медицині її застосовували як кровоспинний і в’яжучий засіб. Японські айни, швейцарські селяни, лікарі Англії і Голандії XVIII ст. вважали омелу потужним цілющим засобом. Оскільки омела загадковим чином трималася на дереві й не падала, вважали, що вона не дозволить трапитися нападу епілепсії у того, хто носить її з собою.

У сучасній медицині молоді пагони омели застосовують як спазмолітичний (що знімає спазми гладеньких м’язів) засіб на ранніх стадіях гіпертонії, а також як кровоспинний та протисудомний засіб. Настій омели використовують як гіпотензивний (той, що знижує тиск) засіб за легеневих і носових кровотеч, а також за атонії кишківника. У хворих на гіпертонію І і ІІ ступеню настій покращує самопочуття, знімає головний біль, поліпшує сон, заспокоює, підвищує працездатність, нормалізує артеріальний тиск.

Настій від гіпертонії

15 г подрібнених пагонів омели залийте склянкою води, нагрівайте на киплячій водяній бані 15 хв. Потім 45 хв. охолоджуйте, процідіть і додайте перевареної води до попереднього об’єму. Приймайте по столовій ложці двічі-тричі на день.

Цей настій радять також за тривалих маткових кровотеч, особливо у хворих з артеріальною гіпертензією у клімактеричний період.

Запобігти склерозу й знижувати кров’яний тиск допомагають велика кількість холіну й ацетилхоліну в омелі. Її вплив на розвиток атеросклерозу ще вивчають, проте застосовують для профілактики цієї хвороби та артеріальної гіпертонії разом із звичайними методами лікування. Гіпотензивну дію омели пов’язують з пригніченням судинорухового центру довгастого мозку. Цей ефект швидше за все, зумовлений спільною дією усіх активних речовин, оскільки жодна з них не має гіпотензивних властивостей.

Імуностимулюючу й цитостатичну дію омели пов’язують з віскотоксинами й лектинами, токсичними речовинами, які знаходяться у листі. Очищений екстракт (у вигляді ін’єкцій) запропоновано як цитолітичний засіб за неоперабельних форм раку.

У народній медицині омелу білу, як і в давні часи, застосовують від епілепсії, судом та кровотеч. Настій з омели рекомендують як загальнозміцнюючий засіб для підвищення тонусу життя, ослаблим людям похилого віку та у разі запаморочень.

Настій омели білої

Одну чайну ложку подрібнених пагонів омели залийте склянкою холодної перевареної води і настоюйте ніч. Вживайте по третині склянки тричі на день.

Настоянка свіжого листя омели застосовується за гострих радикулітів.

Настоянка омели

Візьміть траву омели і 70% спирт у співвідношенні 1:5. Настоюйте тиждень, процідіть. Приймайте по 10 крапель тричі на день.

Порошок омели і коренів валеріани лікарської, узятих у співвідношенні 1:2, застосовують для вигнання круглих глистів. Приймають його по 1 чайній ложці щодня протягом трьох днів, запиваючи водою й заїдаючи великою кількістю свіжої моркви. Зовнішньо настій і порошок трави омели використовують як пом’якшувальний і знеболюючий засіб за абсцесів та інших шкірних хвороб.

Якщо будете застосовувати омелу, пам’ятайте, що за тривалого вживання її препарати можуть спричинити отруєння.

Наталя ЗЕМНА