Бібліотека

Збираємо у березні

Щоб упродовж року мати під рукою природні ліки на будь-який випадок, заготовляти їх треба вчасно й дотримуватись певних правил. Цілющі рослини збирають з гарним настроєм і чистими намірами серед незабрудненої незайманої природи. Для лікування непридатні запилені, пошкоджені комахами чи грибком рослини, ті, що ростуть біля доріг, залізничних колій, смітників, промислових підприємств. Збирати, сушити (для приготування спиртових настоянок можна використовувати свіжу сировину) і зберігати рослини треба вчасно і правильно. 

У березні збираємо: 
– Бруньки берези, тополі (чорної, білої, пірамідальної), смереки європейської, сосни звичайної. Бруньки збирають до того, як зазеленіють їхні верхівки. 
– Великі соснові бруньки зрізують ножем. Намагайтеся не ламати гілки и не зрізати багато бруньок з одного дерева. також ні в якому разі не можна зрізати бруньки на верхівці молодого деревця (тільки з бічних гілок) – це його спотворить и воно вже не виросте красивим. Дрібні березові обмолочують після сушіння гілочок. Сушать у день збору, розкладаючи тонким шаром у прохолодному провітрюваному приміщенні, – у теплі бруньки швидко розпускаються. У тополі та берези для лікувальних потреб придатні лише листові бруньки. 
– Молоді гілочки з листям омели білої. Властивості омели залежать від дерева-хазяїна, найціннішою є омела з берези, тополі, яблуні. 
– Листя брусниці. Чагу (березовий гриб). Квіти підбілу звичайного (мати-й-мачухи), який у разі теплої погоди іноді починає цвісти вже наприкінці місяця.

Наталя ЗЕМНА