Бібліотека

Збираємо в жовтні

Прийшов красень-жовтень у багряних шатах, рясно гаптованих гронами горобини і кетягами калини… Природа готується до відпочинку, а люди продовжують збирати лікарські рослини, запасаються на зиму цілющим зелом.

 

Все, що збирали у вересні, можна брати й у жовтні, тільки тепер це, в основному, коріння: живокосту, глечиків жовтих, барбарису, бадану, гравілату міського, валеріани, алтеї, лепехи, кульбаби, цикорію.

 

Збираємо плоди аронії (чорноплідної горобини), горобини звичайної, барбарису, брусниці, глоду, шипшини, гіркокаштану звичайного (каштану кінського).

 

Раніше заготівля цілющих рослин у народі починалася на Благовіщення й тривала до Покрови – 14 жовтня. Після Покрови природа засинала, тож за великої потреби у рослинних ліках наші пращури просили вибачення перед деревом або кущем, перш ніж зрізати у них кілька гілочок для ліків.

 

Натомість магічне зілля заготовляли впродовж чи не цілого року. Наприклад, траву прикрит, знану як оберіг від чарів та уроків у весільній обрядовості, збирали з 15 серпня до 1 листопада, нечуйвітер волохатенький, якому у народі надавали здатності охороняти від водяної стихії, шукали на берегах рік та озер взимку, з 13 грудня по 1 січня.