Новини

НАТАЛЯ ЗЕМНА: Україна не повинна бути сировинним придатком лікарських рослин. Відомий фітотерапевт пропонує експортувати вже готові препарати із трав, а не вивозити цінну сировину за безцінь.

11-12 жовтня у Миколаєві, за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також Міністерства міжнародних справ Канади, відбулася  виставка–конференція «Трав’яний бізнес — 2018».

Захід став справжньою подією в житті кількох південних областей. У виставці взяли участь провідні науковці університетів України, спеціалізовані фармацевтичні компанії та аграрії — виробники лікарських рослин і трав’яних зборів. Головною метою заходу була популяризація агробізнесу на лікарських травах, а також об’єднання ланцюжка виробник-переробник-споживач у трав’яному бізнесі.

Серед іншого, учасники обговорили тенденції розвитку ринку лікарських та ефіроолійних культур, європейські вимоги до упаковки та якості лікарської сировини, питання експорту лікарських рослин,  також йшлося про систему захисту лікарських трав. В одній із сесій з доповіддю виступила відомий вітчизняний фітотерапевт Наталя Земна.

До цієї події долучилися представники з усієї України. Насамперед, аграрії, котрі професійно займаються вирощенням лікарських рослин, та підприємці, що займаються їх реалізацією. Нарешті всі зрозуміли важливу роль галузі вирощування рослин, котрі можна використовувати не лише як їжу, чи приправи до страв, але й для лікування людей.

За підрахунками, щорічно ринок лікарських трав в Україні становить 5-6 тисяч тонн. І, приблизно, половину вирощеного ми відправляємо на експорт. «Мені неприємно було чути, що весь цей бізнес налаштований на те, аби трави, вирощені в Україні переважно продавалися за кордон в той час, коли українські підприємства вже відчувають дефіцит м’яти, меліси, шавлії та кореня солодки. Ми вже змушені закуповувати за кордоном ромашку, нагідки, валеріану, – зазначає Наталя Земна.  Саме тому  довелося відомій українській цілительниці переконувати учасників заходу: «Люди добрі, давайте подумаємо і про Україну. Треба, щоб вирощена сировина використовувалася в Україні, ми не повинні працювати на закордон. Я переконана, що ми  не повинні бути сировинним придатком. Повинні продавати не сировину, а вже готову продукцію».  Наталя Земна переконана, якщо ми й надалі залишатимемося сировинною базою для всього світу, нас  зневажатимуть у світі. Тому що сировина коштує копійки, а потім ми будемо за валюту, у ті країни, куди ми постачаємо цю сировину майже безкоштовно, купувати дорогі ліки. А  щоб не бути голослівною, цілителька навела приклад. Колись в Радянському Союзі, у передгір’ї Кавказу, вирощувався катарантус (барвінок рожевий) – це протипухлинна рослина. Там були величезні його плантації. Радянський Союз постачав катарантус до Югославії. А там виробляли два протипухлинних препарати, які вже потім купувались за валюту.  Сировину нашу ми  їм віддавали за безцінь. Хіба ми такі недолугі, що не можемо зробити все це в Україні з власної сировини і таким чином рятувати людей від різних захворювань? Ще один приклад. Наші каштани, котрих в Україні росте досить багато. Вони лежать у нас під ногами. Не звертаємо уваги. Візьмемо кілька штук , щоб покласти у шафу, чи у шкарпетки, щоб ноги не боліли. Але ж каштани ми не збираємо, з них ми нічого не робимо. Проте, купуємо в Німеччині «Ескузан», виготовлений з каштанів. А хіба ми би не могли самі випускати такі ж препарати, або навіть ще кращі».

Багато можна навести прикладів, коли ми  сировину вирощуємо, чи навіть збираємо дикорослу, якщо вона росте в екологічно чистій місцевості, і експортуємо за кордон. Це, звичайно, досить неприємні речі, які потрібно змінювати. Хочеться вірити, що вся наша аграрна політика буде орієнтуватися на вирощуванні сировини і її переробці  тут, в Україні. Ми не можемо обділяти своїх людей і відправляти все це за кордон.  І тому Наталя Земна впевнена  у необхідності зупинки безконтрольного експорту, який призводить до дефіциту навіть елементарних лікарських рослин.

«Я запропонувала аграріям, котрі вирощують сировину співпрацю у її заготівлі для виробництва фітокомпозицій здравниці «Зелена планета». Я готова приїздити прямо в поле і, як кажуть «на корню», брати свіжозібрану сировину, аби не втрачались її цілющі властивості: біологічно активні речовини, ефірні олії. Моя пропозиція їм сподобалася. Аграрії готові з нами працювати. Лишається тільки сподіватись, що своїми словами вдалося достукатися до совісті заготівельників, і плідна співпраця не стане порожньою обіцянкою. Адже я вважаю, що цілюща сила рослин, насамперед, має бути спрямована на потреби наших співвітчизників»- підсумувала на завершення фітотерапевт Наталя Земна.