Новини

Голод – не ворог

«Піст тіла дає поживу душі». Іван Златоуст

 

Стосунки душі з Богом – інтимні та потаємні. Стосунки тіла з душею – не менш таємничі та важливі. Підтвердженням тому є увага абсолютно всіх релігій до питань тілесних, зокрема, й до їжі, переїдання, посту. У православних зараз Пилипівський, або Різдвяний піст, що триває сорок днів. Це добра нагода поговорити про їжу, а ще більше – про голод.

 

Їжа впливає на стан душі, здоров’я, швидкість старіння, розумові здібності, фізичні можливості. Як голод, так і харчування – неодмінні атрибути життя. Чи не парадокс, що половина людства досі, як у первісні часи, потерпає від нестачі їжі або й голоду, а інша половина – бореться з переїданням? 

 

Майже всі релігії світу сходяться на тому, що переїдати – гріх. Є у переїданні негативна духовна складова – жадібність, бездумність у задоволенні бажань, небажання поділитися надлишком. В Корані сказано, що від переїдання серце черствіє і його покидає здатність пізнавати Аллаха. В даосизмі загальне правило харчування – не насичуватись до кінця. У буддизмі утримання від їжі та пиття є одним з пунктів на шляху до самовдосконалення. Християнська віра вважає ненажерливість гріхом, від догоджання череву людина стає важчою і жорсткішою.

 

А що кажуть вчені? Щодо переїдання вони завжди були солідарні з лікарями – це однозначно шкідливо. Все частіше як позитивний персонаж в наукових статтях з’являється не просто помірність у їжі, а голод. Минулого року на весь світ уславився японський біолог Осумі Йосінорі, що досліджував автофагію, дослівно – самопоїдання. Це механізм очищення клітин від біологічного сміття – потенційно небезпечних молекул, що втратили свою функціональність. Такі молекули розщеплюються і йдуть на подальше використання. Потрапляють в переробку й цілі органели клітини, що вже вийшли з ладу. Роль автофагії дуже велика, власне, вона затримує старість і хвороби. 

 

Активує автофагію клітинне голодування: спеціальні детектори відчувають, що клітині бракує амінокислот, жирів чи вуглеводів  і запускають процес пошуку внутрішніх резервів. Фізична активність теж сприяє активації аутофагії. Якщо цей механізм давно не вмикався, в організмі починають накопичуватись окислені жири, пігменти (що добре видно на шкірі), білки (що стає причиною розвитку хвороби Альцгеймера і Паркінсона).

 

Найпростіший метод запуску автофагії – дотримуватись нічного голодування тривалістю 12 годин: не їсти, наприклад, з 8-ї вечора до 8-ї ранку. Цього достатньо, щоб почався і кетогенез – розщеплення запасів жиру для отримання енергії. Обидва процеси важливі для лікування і профілактики хвороби Альцгеймера та діабету. 

 

Бодай один день на тиждень варто знижувати калорійність їжі десь до 500-600 ккал – п’ятої-шостої частини від звичного денного раціону. Звісно, буде хотітися їсти – не без цього! Щоб опиратись спокусі, треба пам’ятати, що голод – союзник, а не ворог, його не треба боятися. Одним з підтверджень тому є досліди, які показали, що зменшення калорій до 150 упродовж двох днів мозок просто не помічає і працює, як завжди. 

 

Саме сьогодні гарний день, щоб почати усвідомлено ставитись до їжі – і якщо ви постите, і якщо ні. Бо кожен день хороший для початку доброї справи! Проте в разі важких порушень обміну чи серйозних хронічних хвороб не забудьте проконсультуватись із фахівцем.