ВОВЧЕ ЛИКО

16 березня 2021 р.

Вважається, що рослина вовчі ягоди звичайні, інше назва – вовче лико має ім’я німфи Дафни.

Вовче лико – єдина рослина, яка цвіте до появи листя справжніми квітами, а не сережками. Але це стосується чагарників ( кущів). Тому що у природі є дерево ( іудине дерево), на гілках якого ще до появи листя з’являються рожево-бузкові квіти.

На вовчих ягодах квіти схожі на квіти бузку. «Сидять» вони на стеблах без квітоніжок, приємно пахнуть, однак їх аромат викликає пригнічення. Влітку зелені плоди починають червоніти і перетворюються на яскраво-червоні ягоди, вони «сидять» на стеблах, обліплюючи їх. Птахи можуть скльовувати плоди, не нашкодивши собі. Для дітей же вони смертельно отруйні. Відомий ботанік Карл Ліней описав смертельний випадок: отруєння маленької дівчинки десятьма вовчими ягодами.

Всі частини цього куща, а не лише ягоди, дуже отруйні. У корі і квітах міститься глюкозид дафнін, в усіх частинах рослини – жовто бура смола, яка є отруйним чинником рослини. Висушені рослини не втрачають токсичності. В ягодах міститься жирна олія і подібна до дафніну речовина – кокогнін. Доза отруєння – 10 ягід – уже смертельна. Нерідко такими привабливими яскравими вовчими ягодами отруюються діти. Але тварини не отруюються вовчими ягодами, не їдять їх через наявність у рослині пекучого гострого соку. Іноді буває отруєння коней.

Симптоми отруєння у людини: слабкість, тремтіння, розширення зіниць, запалення слизових оболонок, блювання, непритомність.

Отруйні і вовчі ягоди пахучі. Протиотрута – ковтання льоду, слизові відвари, морфій.

Вовчі ягоди – добрий ранньовесняний медонос. Свіжозібраний мед вважається отруйним, викликає запалення і гострий біль слизових оболонок рота і травного тракту.

Мабуть, це пов’язано із тим, що до меду потрапляє пилок, а з ним і алкалоїди. Є відомості, що від цих ягід під час збирання нектару гинули і бджоли.

Залиште свій коментар