Артроз: набрякають, болять і тріщать суглоби

27 серпня 2022 р.

«Суглоби болять, опухають, тріщать. Біль якось терпіти можна, але чому вони тріщать, що аж боязко? У інших людей також набрякають і болять, але немає такої тріскотні», — жаліється наша дописувачка, просячи допомоги. І напрочуд точно і стисло описала головні симптоми артрозу — дегенеративного захворювання суглобів.

Не треба плутати артрит і артроз. Суфікс «ит» в кінці назви захворювання завжди означає запальну його природу (синусит, гастрит тощо). Отож, в основі артриту лежить запалення, причиною якого може бути інфекція чи механічне ушкодження.

Артроз — це дегенерація хряща, яка в основному протікає без запалення, але початком її також може бути хронічний запальний процес. Крім того, запалення може приєднатися на якомусь етапі хвороби, адже суглоб механічно травмується.

Основна ознака артрозу — біль і порушення рухливості суглоба через руйнування хряща аж до повного стирання. Але водночас відбувається і часткове відновлення хряща, який, проте, росте нерівномірно. Кісткова тканина теж намагається рости замість хрящової, створюючи валики на суглобі і відростки на краях суглоба. Хрусткіт (шум під час руху) якраз і викликають ці нерівності суглобової поверхні, утворені новим хрящем чи кістковою тканиною.

Симптоми артрозу залежать від його стадії. Перша стадія проходить непомітно. Згодом з’являється біль, гострий чи тупий, він посилюється під час руху в суглобі, однак ступінь болю не обов'язково співвідноситься зі ступенем тяжкості артрозу.

На перших стадіях хвороби біль зазвичай виникає на початку ходи («стартовий біль») або після тривалого навантаження, деколи вже тоді, коли навантаження минуло — наприклад, довго ходили вдень і тому ввечері суглоби починають боліти.

Далі додається неможливість повністю розігнути чи зігнути суглоб через біль і скутість. Суглоб може збільшувати в розмірі, деформуватися, ставати нестабільним; з’являються періодичні набряки чи постійна припухлість.

Найчастіше порушується функція колінних, кульшових, хребцевих суглобів, адже на них зазвичай лягає найбільше навантаження. Причин артрозу є багато: надмірне навантаження (фізичний рух суглоба, велика вага тіла); мікротравми; зміни судин оболонок суглоба, які живлять хрящ; обмінні розлади; наслідки інфекційного запалення або травми; порушення постави і вроджені деформації (дисплазії) суглобів.

Але у більшості пацієнтів старше 50 років причиною артрозу вважають спадкову неповноцінність хряща без будь-яких попередніх захворювань, що стає помітною у літньому віці через стирання.

Цікавим є той факт, що стрес спричиняє загострення артрозу, а відпочинок (зокрема й довгий спокійний сон), навпаки, знімає біль і запалення. В цьому ще одна відмінність артрозу від артриту.

Лікування артрозу тривале, націлене на уповільнення деградації, зменшення симптомів. Чим раніше його почати — тим більше шансів мати здоровіші суглоби.

В їжу варто додавати кріп, петрушку, селеру, пити сік цих рослин, відвари сухофруктів: вишні, кураги, смородини, яблук, шипшини. Їсти кавуни. Дуже корисні всі капустяні і загалом хрестоцвіті через наявність у них сульфорафану — сильної протизапальної сполуки, здатної проникати в суглобову рідину і захищати хрящ від руйнування. А обгортання суглобів капустяним листям чи компресами із соку капусти діють як безпечне знеболювальне, дієвість якого не менша за нестероїдні протизапальні препарати.

Для зняття болю і запалення можна також вживати відвари з верби, яка містить саліцилати. З кореня ревеню лікарського добувають діацеарін і готують з нього ліки проти болю при артрозах. Корисно їсти артишоки — екстракт артишоку також застосовують як додаткові ліки від артрозу.

Можна робити очисні процедури з буряком та натирання настоянкою каштана. Для лікування коксоартрозу (артрозу кульшових суглобів) беруть по 1 ст. л. сухої кропиви і споришу на склянку окропу, настоюють 30 хв., додають 1 ст. л. морської солі. В настої треба намочити вовняні труси, висушити їх, надягти, а зверху прості труси, і так тиждень ходити. Потім випрати і знову повторити процедуру.

Для покращення або навіть відновлення хрящової тканини радять вживати колагени, холодець, ніжки, смородину.

В «Зеленій планеті Земної» є такі засоби від артрозу: НЕФРОЛІК для налагодження сольового обміну, АРТРИТАН, СПОЛУТКАН, ВАЗОНОРМ, БУРСИН, РЕВМАТИН, зовнішньо РОЗТИРАННЯ і втирати САНАТ.

Залиште свій коментар
Коментарі
08.08.2023 7:43
Оксана

Чоловіку Потрібна допомога і мені . Де виє в Києві, чи є телефон?

03.09.2023 11:01
Чи можна поспілкуватися з Наталією Земною?

Потрібна консультація.