«Болотний лицар», «болотна троянда», декоп

21 січня 2023 р.

Усе це назви досить відомої нині рослини — вовчого тіла болотного. Її цілющі якості шанують у китайській, монгольській, японській медицині, серед корінних народів Чукотки і Далекого Сходу. Саме вона дарує жителям Лапландії силу духу й бадьорість тіла, щоб пережити сувору полярну ніч.

 

В Україні ця рослина не зарахована до переліку офіцинальних, тобто не вважається лікувальною.Але ж «болотний лицар» споконвіку росте в наших землях, і з найдавніших літописів відомо, що він здатний усунути біль у спині, суглобах, кістках, м'язах. Завдяки цій властивості уславились китайські знеболюючі пластирі. Цілителі звертались до рослини, шукаючи порятунку від холери, прокази, навіть чуми. В останні роки японські дослідники вивчають його протипухлинну активність.

Вовче тіло болотне (Comarum palustre) — з родини трояндових. У роді Comarum лише два види: окрім болотного є ще вовче тіло Залєсова. Загалом невибагливі, вони полюбляють прохолодний клімат і в спекотних південних регіонах не зустрічаються.На території нашої країни вовче тіло болотне зростає переважно в лісовій зоні: на болотах, вологих заболочених луках та лісах. І лише зрідка трапляється в лісостеповій та степовій зонах на узбережжі водойм.

Багаторічна трав’яниста коротко опушена рослина має довге кореневище і близька до перстачів. Часом її так і називають — перстач болотний (Potentilla palustris). Листочки зубчасті,зверху зелені, а зісподу сіро-повстисті. Квіти бордово-червоні, п'ятипелюсткові, нагадують невеликі зірочки, об'єднані в суцвіття.

Вовче тіло болотне нині доволі рідкісне, в дев’яти областях України потрапило до переліку рослин, що підлягають особливій охороні. Бережіть його, не нищіть бездумно. За потреби беріть зовсім трохи верхньої, молодшої частини цілющих кореневищ. Більшу частину залишайте на місці для відновлення.

Українська народна медицина вовче тіло болотне використовує з давнини. Відваром кореневищ лікували ревматичні захворювання.Сучасні вчені підтвердили доцільність такого застосування, довели протизапальну, болетамувальну і жарознижувальну дію.

Нинішньої слави вовче тіло болотне теж зажило передусім як засіб від запалення, болю, для покращення рухливості суглобів. Показанням є запальні й дегенеративні захворювання опорно-рухового апарату, відкладення солей. Настоянкою та відваром кореневищ лікують ревматизм, артрит, артроз, остеохондроз, подагру.

 

Настоянка кореневищ вовчого тіла болотного

2,5 ст. л. подрібненого кореневища залити 0,5 л горілки, настоювати 21 день, періодично збовтуючи. Процідити і вживати по 5 крапель 4-6 разів на день (або по 0,5 ч. л. двічі на день) з невеликою кількістю води.

Таким чином власноруч приготована настоянка діє не гірше, а може й більш ефективно, ніж та, яку пропонують промислові виробники, тому перебільшувати дозування не варто. А в разі лікування суглобів іншими препаратами, дозу доцільно зменшити, оскільки вовче тіло болотне здатне підсилювати їхню дію.

Настоянку або відвар вживають 1-2 місяці. За потреби лікування можна повторити, зробивши перерву на 2-4 тижні. Народна медицина, крім кореневища, використовує і траву, яку заготовляють під час цвітіння.

 

Відвар кореневищ вовчого тіла болотного

1 ч. л. подрібнених кореневищ залити склянкою окропу, витримати на водяній бані 30 хв., процідити. Вживати по 1 ст. л. тричі на день.

Під час лікування хворі суглоби додатково розтирають настоянкою вовчого тіла двічі-тричі на день, вкутуючи після процедури вовняною тканиною. Можна подрібнити суху траву, розпарити її невеликою кількістю окропу та, загорнувши в марлю, прикладати компрес до болючих місць. Настоянкою натирають на ніч уражені остеохондрозом ділянки хребта. Для суглобів застосовують і мазь.

 

Мазь із кореневища вовчого тіла болотного

Сухе кореневище подрібнити на порошок і змішати зі смальцем (1 до 4). Щодня змащувати хворі місця.

Вже згаданий відвар кореневищ є дієвим в’яжучим засобом від розладів травлення (діарея, дизентерія), виявляє кровоспинну дію в разікровотеч різного характеру. Найчастіше лікують маткові кровотечі, настій роблять з усієї рослини. Такий засіб ефективний і від порушень обміну речовин.

 

Настій вовчого тіла болотного

Суху траву і кореневище подрібнити, 1 ст. л. суміші заварити склянкою окропу, дати настоятися годину, процідити. Вживати по чверті склянки за півгодини до їди 3-4 рази на день, або випити за день невеликими ковтками.

Настій помічний від застуди з сильною ломотою тіла, лихоманкою. Його протизапальна, жарознижувальна і потогінна дія допоможе подолати грип,ГРВІ, навіть туберкульоз легень.

Якщо дотримуватись дозування та лікуватись курсами, протипоказань вовче тіло болотне практично не має. Тривале вживання у декого може спричинити зниження тиску. Спиртова настоянка не підходить тим, кому не належить вживати алкоголь.

Зовнішнє застосування не обмежується тільки лікуванням суглобів. Відварами і настоями полощуть горло під час ангіни, ротову порожнину в разікровоточивості ясен, пародонтозу. У випадку зубного болю вони діють як знеболююче.

Теплі компреси з відвару і примочки з розпареної трави загоюють рани, виявляють протизапальну дію. Свіжу подрібнену траву прикладають до гнійних ран, пухлин та гемороїдальних вузлів для їх розсмоктування.

Вовче тіло має й харчову цінність. Спираючись на давні традиції, напій з нього вживають під час лікувальної дієти. Це посилює оздоровчий ефект і підвищує загальний тонус організму. Рослина є оригінальною приправою для маринадів, солінь, компотів, випічки, страв з м'яса, риби, овочів. Збереглись навіть старовинні рецепти варення з коренів.

Залиште свій коментар