Бузина — чорна, а цвіт — білий

6 червня 2022 р.

Якщо йдеться просто про бузину, то маємо на увазі тільки чорну, Sambucus nigra. Це дуже відома традиційна, лікувальна, декоративна, їстівна, медоносна, фарбувальна, ефіроолійна, інсектицидна, оберегова, навіть магічна рослина. Звісно, в роді бузини не один вид, а близько двадцяти п’яти. Та якщо говоримо про червону чи трав’янисту бузину, обов’язково зазначаємо конкретний вид.

Бузину називають чорною за кольором її плодів. Ще із Середньовіччя її вважали священною рослиною, бо начебто продовжує життя людині, додаючи сил і наснаги. Садили бузиновий кущ біля хати, аби оберігав господу від усякого зла, і домовикам було де жити.

Бузину чорну широко застосовує не тільки народна медицина, а й офіційна, наукова. Та науковцям ще вивчати і відкривати її живодайні властивості! Хоча б тому, що всі її частини дуже цінні й містять чимало біологічно активних речовин, але відрізняються своєю дією. Тому й зробити ліки з бузини непросто. Щоб лікувати різні хвороби, треба знати, яку саме сировину збирати.

А хвороб бузина лікує багато! Вона має жовчогінну дію і оздоровлює печінку, завдяки сечогінній дії усуває набряки, протизапальна дія допомагає в разі ревматизму та подагри, послаблююча рятує від закрепів, діє навіть від паралічу. В разі запалення ротової порожнини і горла, опіків, рожі, фурункулів застосовують полоскання і примочки.

Нині основний акцент робимо на цвіті і листі бузини, й нагадуємо про те, що час їх збирати. Суцвіття, розквітлі, але не перецвілі, зрізайте цілком. Коли вони вже висохнуть, обберіть з них квіти.

Листя потрібно зібрати, тільки-но починається цвітіння. Воно поліпшує перистальтику кишківника.

Цвіт бузини знадобиться як потогінний засіб від застуди: з потом виходить і хвороба. Чай з чорної бузини очищає організм від усього зайвого, що накопичилось за зиму після грипу, бронхіту, ларингіту, лікує від запалення дихальні шляхи: 1 ст. л. квітів на склянку окропу, випити в 3-4 прийоми за день.

Настій цвіту корисний для нирок і сечового міхура, зокрема в разі хронічної ниркової недостатності. Він послаблює, знімає біль при невралгії, лікує подагру, артрит, анемію, ожиріння, псоріаз, дискінезію жовчних протоків.

Для жінок настій бузинового цвіту має особливе значення. Його використовують і внутрішньо, і для спринцювань та ванночок при запальних захворюваннях піхви.

Одразу зазначимо, що ягоди потрібні і недозрілі — від проносів, і перезрілі — від закрепів. Корінь копаємо восени, кору беремо рано навесні, як тільки пішов сокорух. Їх відваром лікують діабет, хвороби нирок і набряки (1 ч. л. на склянку окропу, приймати по 1 ст. л. 3 рази на день).

Залиште свій коментар