Догляд за шкірою і мікробіом

24 квітня 2023 р.

Кожен з видів мікроорганізмів, які живуть на нашій шкірі, потребує певних умов: кислотності, температури, вологості, наявності поживних речовин. Змінюючи будь-який з цих показників, ми змінюємо склад мікробіоти.

Косметика з догляду за шкірою створена, власне, якраз для того, щоб змінювати нашу шкіру: зменшувати кількість жиру чи поту, збільшувати насиченість водою, звужувати пори, захищати від вітру, морозу чи сонця, злущувати, очищати. Очевидно, що все це буде впливати на мікробіом.

Побоювання викликає наявність у засобах консервантів (в тому числі ефірних олій і деяких ароматизаторів), адже це речовини, які перешкоджають мікробному росту. Як не дивно, виявилось, що деякі комбінації консервантів мають хороший вплив на порушений мікробом: пригнічують потенційно шкідливі види, C. acnes і S. aureus без одночасного пригнічення хорошої бактерії S. epidermidis. Деякі консерванти є вдалими і для незміненого мікробіому: він може їм протистояти.

Але консерванти парабени небажані при екземі. Вони блокують ріст бактерії Roseomonas mucosa, здатної вбивати золотистий стафілокок, котрий розмножується в разі екземи.

Сполуки, що звужують пори, призводять до зменшення вироблення шкірного сала і, отже, зменшення кількості прищів. Але шкірним жиром живляться не лише погані, а й корисні бактерії. Тому такі засоби можуть посилювати дисбіоз, спричиняючи пошкодження шкірного бар’єру, сухість, рецидиви акне. Ретельне постійне видалення жиру зі шкіри може призводити до таких самих наслідків, а крім того, ще й робити неможливим утворення вітаміну Д в шкірі.

Майже всі засоби по догляду містять велику або й дуже велику кількість складників. Кожен складник — нова можливість для заселення нових мікроорганізмів чи розмноження тих, яких досі було мало. Але місце на шкірі обмежене: якщо стає більше одних бактерій, кількість інших має зменшитись. В дослідах саме такі результати і були отримані: при застосуванні кремів кількість основних бактерій шкіри обличчя (PropionibacteriumStaphylococcus і Corynebacterium) зменшилась через ріст колоній інших бактерій: або через пригнічення іншими бактеріями, або через зміну фізичних показників на шкірі. Які це може мати наслідки?

Наприклад, зменшення пропіонових бактерій може зменшити кількість акне, але погіршити живлення шкіри, адже ці бактерії важливі для обміну вуглеводів, ферментів, вітамінів, транспорту речовин. На зміну пропіоновим бактеріям приходить Ralstonia, яка не входить до звичайного мікробіому і її вплив на шкіру невідомий.

Інший експеримент також показав, що застосування косметики (лосьйон, крем, пудра для ніг і дезодорант) збільшує різноманітність мікробів, але зменшує кількість основних типів мікробів. Після припинення використання косметики мікробом повертається до стандартної (меншої) різноманітністі. Неочікуваним було, що кількість видів бактерій збільшувалась навіть від дезодоранту і пудри для ніг.

Є думка, що, чим більше різноманіття, тим мікробом стабільніший. Але поки не можна сказати однозначно, як впливає зменшення основних видів мікробіому на здоров’я шкіри.

Загалом, мікробіом виявився більш стійким і життєздатним, ніж очікувалось, а застосування косметики приносило користь. Втім, побоювання, що надмірний догляд за шкірою може шкодити, залишаються і мають підстави. Потрібно завжди критично оцінювати догляд за шкірою: його необхідність, тривалість, склад засобів.

Користуватись косметикою варто лише тоді, коли в цьому дійсно є потреба. Косметика по догляду не потрібна, якщо у шкіри немає проблем, особливо в молодому віці. А для підживлення шкіри можна використовувати натуральні засоби. Але і здорову шкіру треба захищати в разі сильного морозу, вітру, від ультрафіолету.

Не потрібно дезінфікувати та мити з милом шкіру без потреби або надто часто.Це порушить баланс мікробіоти і наслідок буде протилежний очікуваному. Мити шкіру з милом варто після контакту з брудним середовищем або поверхнями, але у звичайних ситуаціях миття водою достатньо. Вмивання чи душ без миючих засобів — ощадна і розумна щодо мікробіому стратегія для підтримання щоденної чистоти.

Для очищення треба підбирати засоби з рН близьким до такого шкіри (5–5,5). Вони не висушують шкіру, не вимивають ліпіди зі складу самої шкіри.

Зволоження шкіри зміцнює шкірний бар’єр і особливо потрібне в разі екземи або псоріазу. Це може бути вода, екстракт алое, зволожувальний крем тощо. Вазелін (білий, але не жовтий) запобігає втраті води зі шкіри.

Злущення шкіри спеціальними засобами (фізичний чи хімічний пілінг) супроводжується втратою бактерій, крім того, позбавляє шкіру додаткового механічного і фізичного захисту (наприклад, від УФ променів).

Багато складників у засобі можуть змінювати і посилювати дію один одного, і цей сумарний ефект може бути іншим, ніж дія окремих складників. Тому краще обирати «простіші» засоби. Але, врешті, вирішувати все має сама шкіра! Якщо після застосування засобу залишаються неприємні відчуття на шкіри, його не варто далі застосовувати. Шкіра повинна бути здоровою під час застосування засобів і залишатись такою після припинення впливу косметики. Знайте, що деякі складники косметики залишаються на шкірі до місяця; сліди засобів знаходять не лише там, де їх застосовували, а й на інших частинах тіла.

Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук

Залиште свій коментар