Ісландський мох з Українських Карпат

19 січня 2024 р.

Загадкові карпатські мольфари здавна знали секрет особливих ліків, що рятували майже від усіх хвороб, повертали до життя тяжкопоранених, піднімали на ноги знесилених важкими недугами. Чудодійне зілля, яке називали грань,границя, легківець або плюцник, лікувало дуже небезпечні у давні часи хвороби: сухоти, кашлюк, астму, серйозні розлади травлення, цукровий діабет, тяжкі опіки, великі гнійні рани.

Ця чудодійна рослина називається «ісландський мох», або цетрарія ісландська (Cetraria islandica). І це не трава і насправді навіть не мох, а лишайник, тобто рослина, що поєднує у собі гриб і водорость, які живуть у симбіозі. Назвали цетрарію «мохом» у Середньовіччі, коли мохи і лишайники ще не розрізняли.

Цетрарія невибаглива до ґрунтів і клімату — тому й поширена від полярного кола до пустель, але сильно потерпає від забруднення повітря. Стародавні єгиптяни, китайці, скандинави, північні народи застосовували її як їжу і ліки.

В Україні цілющий «мох» росте переважно у Карпатах, на Закарпатті, зустрічається на Поліссі. Цетрарія виглядає кучерявим кущиком висотою до 15 см із зеленувато-жовтими або сіруватими стрічкоподібними лопатями, білувато-плямистими зісподу. Це не стебла і не листя, а особлива тканина — слань, що росте дуже повільно, лише 3–5 мм на рік. Тож кущик в 10 см має від народження тридцять років.

Висушена цетрарія зберігає лікувальні властивості до 2 років. Їх забезпечує унікальний хімічний склад органічних кислот, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів. Особливо цінна уснінова кислота, яка є сильним антибіотиком, вбиває мікобактерії туберкульозу, стафілококи й стрептококи. Протоцетрарієва кислота потужно зміцнює імунну систему. Експериментально підтверджено, що біологічно активні сполуки рослини пригнічують ракові клітини.

Тож здавна і донині цетрарією лікують розлади травної і дихальної систем, запалення горла, дизентерію, сухоти, цукровий діабет, злоякісні пухлини, кровотечі, опіки, виразки, абсцеси, екземи. Відвари й настої «ісландського моху» активізують процес травлення, очищають жовчовивідні протоки, знімають зубний біль, сприяють апетиту, лікують від безсоння, надзвичайно добре відновлюють сили після великих фізичних навантажень і важких хвороб.

Восени та узимку, коли респіраторні захворювання дошкуляють усім, засоби з цетрарії є особливо актуальними.

Відвар для посилення імунітету

Змішати по півлітра окропу й молока, додати 1 ст. л. висушеної цетрарії і проварити на водяній бані 10 хв. Як прочахне, процідити і пити потроху упродовж дня.

Лишайник можна спочатку вимочити в молоці, а потім зробити водний відвар.

Чай від захворювань дихальних шляхів

1 ч. л. подрібненої цетрарії залити 1 склянкою холодної води, повільно довести до кипіння і процідити. Пити 2-3 рази на день по 1 склянці. Для посилення ефекту додати трохи меду.

Збір від злоякісних пухлин

Узяти по 2 частини сухої подрібненої цетрарії, трави споришу; по 3 частини трави подорожника, водяного перцю, листя кропиви і зеленого чаю; 0,5 частини звіробою, чистотілу. Зробити відвар з 1 ч. л. суміші і 1 склянки води. Настоювати годину, процідити, пити по чверті склянки 4 рази на день теплим.

Протипоказань у «ісландського моху» не виявлено, як і побічної дії при надмірному вживанні, але варто усе ж таки дотримуватися розумних доз.

Залиште свій коментар