Красоля дарує красу і здоров’я

3 жовтня 2022 р.

Красоля дарує красу і здоров’я

 

Нарвала я в саду красолі —

З красоль букет яскравий, —

Щоб принести з собою в клас

Осінні квіти й трави.

 

Так я говорила у дитинстві.

З давніх-давен любив наш народ красолю. І ласкаво називав красулею. На стеблі красолі є і квіти, і пуп’янки, і зелене насіння. Все можна застосовувати і в харчуванні, і в лікуванні. Господині здавна знали про це і дбайливо збирали не лише її гарні квіточки і листочки, для того щоб шкіра на обличчі була гарна і щоб волосся було красиве, а і всі її «квасолинки».

Із зеленого насіння красолі виготовляють смачну приправу — майже як справжі каперці. Насіння ще й дуже корисне, бо містить природні антибіотики, які не допустять до організму будь-яку бактеріальну інфекцію. Зелене насіння красолі можна і солити, і квасити, і маринувати. А достигле варто залишити на наступний рік, щоб знову посіяти.

Листочки красолі наші прабабусі клали до салату, що заміняло гірчицю, перець і навіть сіль. Вони містять чимало різних вітамінів, особливо вітаміну С. Раніше навіть рятувалися з допомогою красолі від цинги, коли зуби випадали: натирали соковитим листочком ясна або брали 1 ст. л рослини, заварювали склянкою окропу, настоювали 20-30 хв. і виполоскували тим настоєм ротову порожнину.

Сік рослини є помічним при лікуванні слизової оболонки ротової порожнини. Так, соком з медовою водичкою добре змащувати ротик дитини, щоб не було пліснявки.

У складі красолі є активний, але не стійкий антибіотик. Тому, щоб пролікувати людину від інфекції, треба вичавити сік красолі і негайно дати хворому випити, щоб він був не з холодильника, не простоювався протягом якогось часу, а був «живий».

Якщо взяти 80 г подрібненої красолі, вичавити з неї сік і додати 20 г горілки для консервації, то отримаємо універсальний лосьйон для обличчя. Його також можна втирати в шкіру голови для покращення стану волосся.

Взагалі в народній медицині цією рослиною найчастіше лікували бронхіти. Коли вже є у людини кашель задавнений, коли мокротиння не відходить, то влітку для лікування давали їй пити сік, а взимку настій 1 ст. л. висушеної трави на склянці окропу. І сік, і настій чудово розріджував густюще мокротиння, відновлював стан дихальних шляхів і легень.

Красоля — рослина серцева, тому що містить серцевий глікозид. Рятує людей з ішемією, стенокардією, особливо коли у людини коронарна недостатність або ослаблене серце, а саме ослаблений серцевий м’яз. Ось тут красоля допомагає, вона живить його і розширює судини. Влітку людей з хворим серцем рятували соком красолі: давали пити по 1 ч. л. соку 2-3 рази на день. А в разі гострого нападу стенокардії вичавлювали 5-10 крапель соку і швидко давали людині — за 2-3 хв. напад минав.

Всю наземну частину рослини використовували влітку для лікування та сушили на зиму.

Красоля лікувала не лише бронхіти та запалення легень, а ще і емфізему, бронхіальну астму, запалення лімфатичних вузлів. Для цього брали всю рослину — листочки, стебло, пуп’янки, насіння, подрібнювали, змішували; 3 ст. л. цієї суміші заливали склянкою горілки. Настоювали 2 тижні, проціджували. Але перед тим, як процідити, брали флакон з настоянкою і струшували 10 разів. Це можна робити і щодня, якщо є така можливість. Тоді настоянка буде міцніша і забере із рослини все цінне, що там міститься. Пити настоянку по 10-15 крапель дорослим, а дітям — по 3-5 краплин.

В разі бронхіальної астми, емфіземи, застою в легенях або запалення легенів, хворим дітям з кашлем давали настій: 1 ст. л. сировини на склянку окропу, настояти, пити по третині склянки 3 рази на день. Ще кращий ефект буде, якщо вживати по чверті склянки 4 рази на день. Тоді краще відхаркування проходить, швидше знімається запалення і людина починає вільно дихати.

А щоби мати можливість і взимку допомогти людям з серцевою недостатністю внаслідок атеросклерозу чи знімати напади стенокардії, 2 ст. л. сухої сировини заливали склянкою окропу, настоювали 30-40 хв. допоки настій прочахне і стане теплим. Давали хворим пити по 2-3 ст. л. 4 рази на день або якщо частіше, то по 1 ст. л. кожні 2 год.

Народні цілителі вважали, що красоля не тільки розширює судини і покращує постачання крові до серця, а й розширює сечоводи та усуває запальні процеси, навіть очищує нирки від каменів. Отож, красолею можна лікувати нефрит, пієлонефрит. Але спочатку треба обов’язково звернутися до лікаря, щоб він побачив, яка причина високого тиску, болю в попереку, деколи й субфебрильної температури, а вже потім починати застосовувати красолю.

Також з красолі можна робити ефективні лосьйони для шкіри голови та волосся: щоб росло гарне, довге і ніколи не сіклося. Для приготування настоянки до 100 г красолі (якщо волосся масне, то ще додайте 100 г листя кропиви) додайте 10 г ( 1 ст. л.) перстачу гусячого (добре навіть з корінцями), залийте 0,5 л горілки і настоюйте два тижні. Під час настоювання не забувайте періодично струшувати. Готову настоянку-лосьйон втирайте у шкіру голови після того, як помиєте волосся.

Можна користуватися відварами рослини і для вмивання обличчя, щоб шкіра було еластичною, гладенькою, виглядала молодою: 1 ст. л. сировини заварити склянкою окропу, настояти кілька хвилин.

Залиште свій коментар