Листя пастернаку як їжа та ліки

2 квітня 2022 р.

Лікувальні властивості пастернаку добре відомі, як і кулінарне застосування кореня, але що робити з листям? Його не шкода викинути чи воно корисне та їстівне?

Зараз навесні якраз починають проростати корінці пастернаку, які залишились непоміченими восени або були занадто дрібні для зберігання та приготування страв. Взагалі, все більше людей вважають пастернак дуже корисним овочем, який заслуговує на широке використання в щоденному раціоні. Але ж цілющі властивості має не лише корінь, а й листя. На жаль, не всі це знають, не всім воно смакує, а декому й не підходить.

Може тому, що смак листя пастернаку специфічний через високий вміст ефірних олій. А може через алергічну чутливість до біохімічних складників. Треба мати на увазі, що листя накопичують дуже потужні фурокумарини, які можуть викликати опіки у людей зі світлою або уразливою шкірою. Особливо небезпечні вони за сонячної погоди і при контакті зі зволоженими ділянками шкіри.

Молоде листя пастернаку м’яке і ламке. Попри пікантний горіховий смак, воно має і гіркоти. У відвареному вигляді листя смачне,  має власний специфічний аромат, який декому навіть подобається.

Лишень саме листя, як правило, не готують. Але приправити салати, супи, соуси або гарніри подрібненою зеленню пастернаку цілком доречно. Вона добре поєднується з іншими травами. Такі суміші використовують для заправки, приготування овочів та супів. Їх можна використовувати як начинку для солоних млинців і пирогів, для омлетної начинки, соусів тощо, обсмажуючи на вершковому маслі з ріпчастою або зеленою цибулею.

Зелені частини пастернаку можна заготувати для подальшого використання, вони є ідеальною пряністю. Для цього їх потрібно нарізати, а потім висушити або просто заморозити. Взимку вони будуть чудовою приправою для супів, бульйонів і різних соусів, до тушкованого м’яса, риби та овочів.

Листя пастернаку здавна використовують як такі або разом з коренем в народній медицині, а також у фармакології. Тож навіть якщо не смакують як їжа, викидати їх однаково не слід!

Для лікування за народними рецептами листя потрібно збирати, коли пастернак цвіте. Містить якусь частину корисних лікувальних речовин і бадилля вже викопаних восени коренів. Зелень потрібно сушити на відкритому повітрі, укладаючи тонким шаром, періодично помішувати до висихання. Зберігати в темному сухому місці.

Оскільки надземні частини пастернаку є надзвичайно багатим джерелом ефірних олій і фурокумаринів, це дозволяє готувати з них знеболюючі засоби і успішно лікувати кашель, спричинений хронічним бронхітом.

Ліки з зелені пастернаку від кашлю

2 ст. л. сухої трави залити окропом, дати настоятися півгодини, а потім пити чай або полоскати горло. 

Листя пастернаку використовують як заварку для заспокійливого чаю, який покращує роботу нервової системи і стимулює вироблення мелатоніну в шкірі після сонячних опіків. Чай готують із попередньо висушених і дрібно нарізаних листя і стебел пастернаку, змішаних з цвітом липи, за смаком додають мед.

Залиште свій коментар