Манікюр і рак

23 січня 2023 р.

Манікюр та педікюр не вперше стають об’єктом обговорення наукової спільноти. Обрізання шкіри (кутикули) біля ложа нігтів та інші схожі механічні пошкодження шкіри свого часу стали причиною зараження багатьох людей гепатитом В і С, зрідка ВІЛ. Дезінфекція засобів для манікюру не усуває цей ризик повністю, адже віруси гепатиту виживають і в пляшечках з лаком. Також встановлено, що ДНК вірусу гепатиту В є не лише в крові, й в нігтях заражених ним людей. А традиційний лак для нігтів ще й містить токсичні сполуки, які, як було доведено експериментально, з нігтя одразу проникають в кров.

Навіть поза тим всім, таке навмисне травмування шкіри, яка має вберігати ложе нігтя (недарма ж вона там!), після манікюрустає воротами для проникнення до нігтя патогенних грибів і бактерій.

І ось щойно вийшло свіже дослідження, проведене в Каліфорнійському університеті (США), в якому аналізували вплив УФ пристроїв для затвердіння гелевого лаку. Вчених до цього дослідження спонукали дані про виявлення рідкісних типів раку на пальцях молодих жінок, які часто роблять гелевий манікюр, зокрема учасників конкурсів краси.

Ці пристрої випромінюють УФ світло в діапазоні 340-395 нм. У соляріях використовується ширший спектр, 280–400 нм, і вже точно доведено, що він є канцерогенним.

Вчені виявили, що використання УФ сушарок призводить до загибелі клітин людини і виникнення в них мутацій. Упродовж одного 20-хвилинного сеансу гинуло 20-30% клітин, уподовж трьох — 70% клітин. У тих клітинах, які вижили, виявили пошкодження мітохондрій і мутацій в ДНК. Пошкодження мітохондрій в подальшому також може спричинити додаткові мутації. Частина цих мутацій відновлювалась, але частина залишалась. Мутації були такі ж, які і ті, що виникають у пацієнтів з раком шкіри.

Звичайно, потрібні додаткові дослідження щодо часу і частоти опромінення, врахування захисної ролі ороговілого шару шкіри (в дослідженні використовували «голі» клітини). Але те, що ці сушарки завдають шкоди живим клітинам, є цитотоксичними, генотоксичними і мутагенними, отже, можуть стати причиною раку з раннім початком, можна вважати доведеним.

Чи варта «краса» таких жертв, кожен вирішує для себе, але вчені наголосили, що вважали своїм обов’язком щонайшвидше донести ці дані до широкого загалу і попередити про небезпеку. Одна з авторок дослідження в інтерв’ю сказала, що побачивши результати своєї роботи, назавжди відмовилась від манікюру.

За Maria Zhivagui, et al. DNA damage and somatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer // Nature Communications 14, 276 (2023), published January 17, 2023

Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук

Залиште свій коментар