Отруйні і цілющі

7 квітня 2025 р.

Пан Петро запитує, чи є у складі наших фітокомпозицій аконіт. Отруйні рослини — це складна тема для фітотерапії. Адже для того, щоб вміти безпечно і з користю застосовувати отруйні рослини, потрібен досвід не однієї людини, а багатьох поколінь; потрібна обережність, точність у приготуванні і дозуванні; але також важливий і особистий досвід фітотерапевта чи лікаря.

Аконіт — це цар отруйних рослин, який містить дуже сильну, смертельну для нас отруту. Особливо виділяється аконіт джунгарський (Aconitum soongaricum) — багаторічна трав'яниста рослина, яка росте на азійських високогір’ях, але зустрічається і в Карпатах. Іноді у садах господині вирощують також цей аконіт, але він небезпечний. Всі його частини містять аконітін та інші отруйні алкалоїди, особливо їх багато у весняних пагонах до цвітіння.

У наших ліках, якщо ми беремо аконіт, то у сильному розведенні (D п'ятому, D сьомому), тобто беремо гомеопатичну дозу. У такому дозуванні аконітін стимулює організм на боротьбу з тією чи з іншою хворобою.

Боліголов плямистий (Conium maculatum) має стебло, ніби заплямоване кров’ю — з червоно-фіолетовими цятками. За цією ознакою, та ще неприємним запахом мишачої сечі, його можна відрізнити від інших схожих рослин родини Окружкові (Селерові). І бути дуже обережним з ним, бо це ще одна отруйна рослина, хоча й не найотруйніша в своєму роді! А перевершує боліголов в сенсі отруйності цикута отруйна,або віха отруйна(Cicuta virosa).

Боліголов також є у деяких наших ліках в гомеопатичному розведенні. Вважається, що він лікує онкологічні хвороби, але насправді він не знищує саму пухлину, проте не допускає утворення метастазів.

Заразсаме отруйними рослинамибагато людей намагаються лікувати передусім онкологічні захворювання. Коли людина п'є отруту якусь, то організм налаштовується на те, щоб боротися із цією отрутою. А разом з тим починає боротися з пухлиною чи з іншою хворобою. Але далеко не завжди це виходить нормально, іноді доходить і до трагедії.

На жаль, це ті випадки, коли не можна порадитись з лікарями, бо вони знають лише близько 100 фармакопейних трав, і, до речі, отруйні рослини до цього списку не входять. А якщо людина лікується іншою травою і звертається до лікаря за порадою, то він не знає цієї рослини, ні складу, ні дії. Але все ж до лікаря треба звернутись — він буде спостерігати за динамікою одужання і буде бачити, чи лікування йде на користь, чи людині стає гірше.

Отож, щоб лікуватися рослинами, особливо тими, що мають токсичні, отруйні сполуки у складі, дійсно потрібно їх дуже добре знати. Я зібрала дані про основні отруйні рослини, які можна знайти в нашій природі, у своїй книжці «Noli Nocere. Не нашкодь». В книжці їх більше сотні, хоча це далеко не всі рослини, лікування якими може завдати великої шкоди через їхню токсичність.

У деяких рослин можуть бути отруйними лише окремі їхні частини, або ж вони становить небезпеку лише в певний період вегетації. Є рослини, які, хоч і дуже токсичні, наприклад, через вміст ціанідів, стають зовсім безпечними після теплої обробки, яка ціаніди руйнує. І звичайно, дуже важливою є доза! Залежно від кількості взятої речовини людину можна вилікувати, а можна і вбити.

Якщо ви хочете самі збирати і використовувати лікарські рослини, то, можливо, варто почати саме зінформації, знань про небезпечні рослини. Тому я радо відповідаю на подібні запитання від наших слухачів, глядачів і читачів, які запитують про отруйні рослини.

Напевне, ми приділимо їм ще більше уваги — будемо поступово розповідати пророслини-двійники,помірно і сильно отруйні, і про ті, які треба обійти стороною, бо навіть випари з них можуть подіяти на людину погано. А до вас матиму прохання: ділитися такою інформацією і зі своїми дітьми і онуками, особливо якщо ви живете в оточенні природи.

Залиште свій коментар