Панацея наших дідів

29 вересня 2022 р.

В усі часи, в усі віки люди шукали панацею (ліки від усіх хвороб) і з надією на неї випробовували різні засоби. Віднайшли їх у роки тяжких пошестей, під час голоду та війни, коли люди хворіли і гинули без належної медичної допомоги. Ті, хто мав досвід народної медицини, звернули увагу на скромну і доступну рослину, яка росте на пустищах, на засмічених місцях, по берегах річок, по городах, навіть на вулицях по-під тином. Називається вона паслін чорний.

Паслін — рослина універсальна. Незважаючи на те, що отруйна, наші пращури уміли готувати з неї ліки від багатьох захворювань і ще й споживати в їжу. Наші прабабусі випікали смачні пиріжки із житньої муки з ягідками чорного пасльону усередині. Варили з ними киселі, робили напої.

Дітям, які часто їли ті смаколики, навіть не було потреби спеціально робити ліки з пасльону, щоб не було алергії і глистів. Паслін слугував профілактикою для тих малих, у яких від паразитів чи травми фізичної, психічної, були напади епілепсії.

П’ять ягідок на день діти вживали, щоб вигнати глистів будь-якого виду: гостриків, аскарид, лямблій, котячих і собачих паразитів. Вони могли оселитись будь-де — в кишківнику, печінці, в легенях. Потрапляли в організм дитини з брудних рук, з немитою їжею, з недовареною або недосмаженою рибою, м’ясом тощо.

Дорослим людям і ягідки, і вся рослина загалом ставала в нагоді, коли дуже боліла голова, коли мучили такі істеричні напади, що не знали куди подітися: від нервів колотило, психічний стан був дуже тяжкий. Тоді ковтали чорні ягідки пасльону, як ми нині пігулки ковтаємо — і нервова система заспокоювалась.

Від неврозу, істерії, головного болю застосовували і такий засіб: 1 ч. л. висушеного перетертого на порох пасльону залити склянкою окропу, краще проварити 15 хв., але можна вкутати і настоювати 3-4 год., процідити і вживати по 1 ч. л. тричі на день.

Напади головного болю може також спричинити спазмування судин. Чорним пасльоном лікували судини від атеросклерозу, і голова переставала боліти. Головний біль від підвищеного тиску теж минав, адже рослина лікує і гіпертонію.

У людей старшого віку болить голова в потилиці, коли хворі нирки, судини спазмують, і від того підвищується тиск: 1 ч. л. сухих подрібнених листочків пасльону заварити окропом, настоювати 2-3 год., вживати по 1 ч. л. тричі на день.

Старші люди вживали свіжі ягоди пасльону від болю в суглобах, особливо ревматичного. Від поліартриту, подагри, коли відкладалися солі сечової кислоти, ноги були важкими, підошву пекло, набряки були сильні, теж вживали паслін:їли по 10 ягід на день, по 2-3 ягідки за 3-4 рази. Біль зникав.

Від ревматизму і подагри робили ліки і з маленьких білих квіточок пасльону: 1 ч. л. квітів заварювали в склянці окропу, через соланін настоювали обов’язково 2-3 год., пили по 1 ч. л. тричі на день.

А зовні користувались олійною настоянкою свіжої трави пасльону: листя, ягоди, квіти добре товкли або перекручували на м’ясорубці, і заливали олією. Такою олією лікували і застарілі гнійні рани. Натирали, щоб вони очищалися і загоювались.

Якщо ревматизм і подагра загострювались, то вживали настій по 1 ч. л. не тричі на день, а 5-6 разів. Біль відступала, не крутила і не мучила суглоби. І, о диво, виходили подагричні солі — урати. Це тому, що паслін лікує всю сечовивідну систему: і запальні процеси в нирках, і сечовий міхур. Допомагає від спазмів (кольок) сечового міхура, коли від болю людина не знає куди подітися, і від ниркових кольок, які найчастіше бувають тоді, коли з нирок виходить пісок або камінці, й від цього спазмують сечоводи.

Паслін допомагає також від шлункових і кишкових кольок. Їх часто спричиняють закрепи: в людини не працює кишківник, здуває живіт, ще й геморой загострюється від закрепів. Достиглі ягоди пасльону послаблюють кишківник, усувають запалення слизової оболонки, налагоджують перистальтику. Закрепи тоді не виникають, а отже і геморой не загострюється, і в судинах не збільшуються вузли.

Не тільки внутрішній, а й зовнішній геморой успішнолікували пасльоном — робили сидячі ванночки:8 ст. л. трави пасльону (із листям, квітами, зеленими і достиглими ягодами) заварювали в 0,5 л окропу, настоювали до прохолодного, і приймали ванночку 15-20 хв. Біль зникав, тому що ця трава має сильну знеболювальну дію — добре усуває запальні процеси, а з ними і біль.

Отже запам’ятайте: всі тяжкі напади спазмування, кольок (судинні, кишкові, шлункові, ниркові, сечового міхура), минають від пасльону чорного (1 ч. л. ягід на склянку окропу, вживати по 1 ч. л. 3-4 рази на день). Наші пращури в таких випадках застосовували ще й настоянку на самогонці, або, щоб була сильніша, на перваку: 1 частину подрібнених ягід пасльону на 5 частин перваку, приймати по 5-7 крапель.

Настій квітів пасльону застосовували в разі бронхіту, бронхіальної астми, після тяжких захворювань, наприклад, після ковіду, коли збиралось в легенях і бронхах таке густе мокротиння, що не можна було його відкашляти, воно не відходило.  При спастичному кашлі, бронхіальній астмі, коклюші для дітей беруть 0,5 ч. л. на склянку окропу.

Наші пращури пасльоном лікували рак, навіть неоперабельний: брали всю рослину з плодами, зеленими, достиглими, з квіточками, 1 ст. л. подрібненої трави заливали 3 л окропу, кип’ятили 15 хв. або настоювали 3-4 год., вживали по чверті склянки 4 рази на день.

Пухлинні утворення, навіть злоякісні, допомагають лікувати антоціани, оті пігменти, які надають ягодам пасльону чорного кольору.

Зараз на початку осені паслін чорний саме дозріває. Не полінуйтесь, зберіть його в чистому місці, без пилу і порохна, висушіть, і упродовж усієї зими, аж до наступного року зможете робити настій із листя чи всієї рослини для ванн, обмивань, аплікацій, протирань від висипки у дітей і дорослих.

Хоч паслін і універсальна рослина, хоч і вважали її панацеєю, передозування і тривале лікування ним категорично протипоказане. Пам’ятайте, що рослина отруйна. Слід уважно дивитись, щоб не з’їсти зелених ягід. Колись кожна дитина знала, що недозрілі ягідки отруйні.

Навіть дві такі ягідки можуть завдати шкоди, особливо дитині. Тому що в них, як і в усій рослині, міститься сильний алкалоїд — соланін.

Наші пращури були чудовими народними «гомеопатами», знали, яку частину рослини треба брати, скільки її брати, як готувати, і як дозувати.

В Україні крім пасльону чорного росте ще й паслін солодко-гіркий — з бузковими квітами і червоними ягодами. Тому його ще називали пасльоном червоним. Нагадаємо, що до родини Пасльонові належать також картопля, помідори, баклажани, перець. У помідорів у стеблі також багато соланіну, як і в сирій картоплі.

Завдяки тому, що до складу червоного пасльону входять і алкалоїди, і глікозиди, він добре допомагає лікувати зовнішні захворювання: будь-який прояв на шкірі екземи, псоріазу, різної висипки. Відпсоріазу навіть давали його всередину. Але мінімальну дозу, не більше 3 г на день. І ні в якому разі не давали пасльон червоний чоловікам, бо це дуже погано позначалось на статевій функції.

Залиште свій коментар
Коментарі
31.10.2023 20:08
Діана Сад

Щиро дякую.Моя бабуся теж прикладала розтерти ягоди до ран.Також коли себорея,настій червоного пасльону допомагає.