Судоми в кінцівках

22 серпня 2022 р.

Пані Ірина нещодавно поставила таке запитання на нашому сайті: «Що робити, коли судоми в литках?». І пані Олена теж питала про судоми в нижніх кінцівках, у литковому м’язі. Ці судоми надокучають їй вночі, особливо коли ноги перемерзнуть, або натрудяться. Або тоді, коли вип’є сечогінні препарати (фурасемід), чи поїсть солодкого.

«Корчі лапають» — так кажуть українці на заході нашої країни, деінде скаржаться— «звело ногу», «скрутило ногу». В інших народів це явище називають «коняча», «льодяна», «дерев'яна» нога.

Це про судоми — раптове мимовільне (чи надмірне) скорочення кількох м’язів, або групи м’язових пучків. Вони можуть бути безболісними (посмикування м’язів) або болючими, навіть нестерпними, а можуть проявлятись паралічем чи нерухомістю в уражених м'язах. Гострий напад, як правило, минає за кілька секунд або хвилин, хоча може тривати і години.

Крім судом, як таких, міалгію (больові відчуття в м’язах) може викликати м’язовий спазм, кріпатура, нервовий тик, тетанічні скорочення, мікронадриви м’язів, тромбування атеросклеротичними бляшками, міотонія, правець, травми суглобів (вивихи, підвивихи). Хоча відчуття викликають подібні, походження болю зовсім інше.

Нічні або й денні судоми м’язів кінцівок, як пані Ірину та пані Олену, турбують багатьох людей. Жінки від них потерпають найчастіше, з віком проблема теж посилюється. Стрес і тривожні розлади, особливо зараз, також провокують надмірне скорочення і постійне напруження м’язів.

Основними причинами судом є надмірне скорочення м'язів від великого фізичного навантаження, гіпоксія (нестача кисню), різкі зміни температури (наприклад, зайшли в холодну воду), зневоднення тканин, порушення сольового обміну (надмірне потіння) і нестача певних мінералів (магнію, калію, кальцію).

Окремо виділимо негативний вплив медичних препаратів — сечогінних, гормональних (естрогенів), статинів, адреностимуляторів, цитратів тощо.

Часом судоми спричинені захворюваннями нервової системи (епілепсія, стовбняк, невроз), деякі отруєнням, прийомом медичних препаратів, порушенням обміну речовин і діяльності залоз внутрішньої секреції тощо.

Судоми кінцівок можуть бути і симптомами захворювань нирок, вен, паращитовидних залоз, розсіяного склерозу, периферичної нейропатії, неврологічного дефіциту. Пані Олені можна чітко поставити діагноз, бо у неї не тільки проблема із судинами, але ще є цукровий діабет, про який вона може й не здогадується. Мабуть, і шкіра суха, і волосся випадає… Однак наразі найбільше її непокоять судоми литок (а можливо ще й стоп) вночі.

На щастя, найбільш поширені причини судом є фізіологічними і не пов’язані з хворобами. З ними стикаються до 95% людей (судоми нижніх кінцівок трапляються у 60% дорослих і 7% дітей).

Згадаємо, що скелетні м'язи працюють в парі, коли одні скорочуються, протилежні мають розслабитись. Поки одні працюють, інші відновлюють запаси енергетичної речовини АТФ, й позбуваються продуктів обміну (зокрема, молочної кислоти). Перевтомлені м’язи не встигають вчасно це зробити, і м’язові волокна певним чином заблоковані.

Тож, у фізично нетренованих чи перевтомлених людей, тих, що мають погане кровопостачання, відчувають холодовий спазм кровоносних судин, причиною судом виступає малий запас або вичерпані ресурси АТФ. Гарний відпочинок, помірний режим роботи, розтягування, неважкі фізичні вправи, уникнення раптового переохолодження тіла допоможуть позбутися болю в м’язах.

Ще однією фізіологічною причиною є електролітні розлади: гіпокаліємія, гіпонатріємія та гіперкальціємія, тобто брак калію, натрію і надмір кальцію. Коли рівень кальцію підвищений, м'язи скорочуються, коли зменшується, м'язи розслабляються.

З огляду на ці причини, підтримання водно-сольового балансу будуть дієвими заходами для попередження судом: треба пити 1,5-2 л рідини на добу, не лише чистої води, але й чаю, компоту, узвару, свіжих соків або натуральних лимонадів, які відновлять запаси втрачених з потом мінералів.

Іноді в народі кажуть, що варто взяти в руки ключа, як судоми минають, раніше вважали помічними залізо або сургуч, обв’язували навколо ноги чи руки корки з винної пляшки, нанизані на нитку.

Відомі й такі народні засоби, як гірчичний порошок і лимон. Гірчичним порошком натирають ноги. Соком чи долькою лимона натирають підошви і ноги вранці та ввечері: не втирати і не одягати шкарпетки та взуття — чекати поки висохне.

Цілителі радять пити чай із перстачу гусячого (гусячих лапок): 1 ст. л. на склянку окропу, вживати по третині склянки три рази на день. Пропонують приймати настій чебрецю: 1 ст. л. на склянку окропу, приймати по 1 ст. л. 3 рази на день.

Лікарі офіційної медицини радять вправи на розтягнення литкових м’язів.

Стати обличчям до стіни й витягнути руки, щоб вони ледь її торкалися. Стояти прямо, уся підошва стопи має торкатися підлоги. Нахилитися вперед, притискаючи руки до стіни, поки не відчуєте, як розтягуються литкові м’язи. Утримувати це положення 2-3 с.  Знову стати прямо. Повторювати кілька разів упродовж 5 хвилин тричі на день (останній раз перед сном).

Під час судом спробуйте застосувати такі методи:

1. Розтягнути спазмований м’яз і м’яко потерти, щоб він розслабився. Коли судоми в литковому м’язі, перенести вагу на уражену ногу і трохи зігнути коліно. Якщо стояти важко, сісти на підлогу чи стілець і витягнути зсудомлену ногу.

2. Ногу випростати і потягнути пальці стопи до себе. У разі судом передніх м’язів стегна (чотириголового м’яза), потягнути уражену ногу вгору до сідниць.

3. До спазмованого м’язу прикладіть теплий рушник, грілку, прийміть теплу ванну, або застосуйте гарячий душ.

4. Коли судома минає, допоможе втамувати біль масаж ураженої ділянки льодом.

Але скажу вам, мої шановні пані Ірино і пані Олено, треба лікувати причину, щоб раз і назавжди позбутись судом. Коли сильні судоми є ознакою порушеного кровообігу, згущення крові, надалі це може призвести до більш серйозних наслідків — інсульту й інфаркту.

В «Зеленій планеті Земної» передусім застосовують фітокомпозицію ВЕНОЛІК, яка нормалізує кровообіг і стан крові, усуває варикозне розширення вен, зміцнює стінки судин, не допускає до трофічної виразки. Завдяки цьому лікує нічні судоми та ще й позбавляє геморою. В разі підвищеного рівня цукру в крові слід додати ДІАМАНТ, якщо слабкі та потріскані капіляри — ВАЗОНОРМ.

Залиште свій коментар