Вода — джерело життя і здоров’я

20 січня 2023 р.

На планеті Земля ресурси води є практично невичерпними, проте більше мільярда людей не мають доступу до безпечної якісної води, багатьом з них взагалі бракує будь-якої питної води. Парадокс полягає у тому, що прісна вода складає лише 2,5-3%, і значна її частина (75-80%) перебуває в стані льоду. Ще менша кількість придатна, а тим паче корисна, для пиття.

Життя на нашій планеті виникло у воді й без неї абсолютно неможливе. Наше тіло складається з води на дві третини – тож хіба можна бути здоровим без чистої питної води? В умовах зневоднення порушуються біохімічні та електричні процеси в організмі, обмін речовин, поділ клітин. Страждають найперше ті органи і системи, які працюють з найбільшим навантаженням. Людина не лише погано почувається, а й ризикує нажити велику кількість хвороб.

Попри все це багато хто з нас забуває про щоденну необхідність вживати достатню кількість рідини. Можливо в цьому переконають кілька фактів.

  1. Воду потребують абсолютно всі органи нашого організму. Наша кров на 80% — це вода. Нестача води згущує кров, погіршує живлення і очищення тканин, призводить до утворення тромбів.
  2. Навіть кістки на 50% складаються з води. Вода необхідна для оновлення кісткових тканин, бере участь у змащуванні суглобів, зменшує біль у них, захищає від передчасного руйнування.
  3. Достатнє пиття води зменшує біль у тілі, поліпшуючи стан лімфатичної системи — мережі вузлів і судин. Лімфа виводить шкідливі речовини з тканин і постійно потребує води.
  4. Вода розчиняє і виводить токсини й непотрібні рештки з нашого організму. Зверніть увагу: темний жовтий або оранжевий колір сечі, а також постійні закрепи вказують на зневоднення.
  5. Вода поліпшує метаболізм та зменшує апетит. Люди, що страждають зайвою вагою, часто споживають недостатню кількість води. Здоровий раціон передусім заснований на правильному споживанні води.
  6. Вода підтримує температурний баланс організму, зменшує відчуття жару (припливи) в клімактеричний період.
  7. Вода створює адекватні умови для електричних функцій нервової системи. Мозок і нервова система людини виробляють електроенергію потужністю близько 60 Вт. Погіршення провідності через зневоднення призводить до уповільнення реакції та розумових процесів.

І це зовсім не вичерпний перелік. Багато недіагностованих захворювань, синдромів та негативних станів людського організму вказують на загальне або часткове зневоднення. Здавалося б, що спільного у системного червоного вовчаку, множинного склерозу, ранкової нудоти у вагітних, астми, алергії, хронічного головного болю й дефіциту уваги у дітей і дорослих? Об’єднувати всі ці проблеми може хронічна нестача води в організмі.

На добу дорослій людині треба 30-40 мл води на 1 кг маси тіла, тобто від 2 до 3 л. Частину її ми отримуємо з їжею, проте необхідно ще 1-2 л чистої води.

Як убезпечити себе від зневоднення? Маємо кілька нескладних порад.

  • В людському організмі немає запасів води, тому зранку треба випити 1-2 склянки води після сну.

• Воду необхідно пити регулярно впродовж усього дня порціями по 250-300 мл, краще за 30 хвилин до вживання їжі, щоб підготувати травну систему до роботи. Особливо тим, хто страждає на гастрит, дуоденіт, коліт, виразку тощо. Якщо відчуваєте спрагу, можна пити навіть під час їди.

• Щоб завершити процес травлення, воду треба пити через 2,5 години після вживання їжі. Це допоможе уникнути зневоднення, спричиненого розщепленням поживних речовин.

• Більше води треба вживати перед фізичним та розумовим навантаженням, під час спеки та в сухому кліматі.

Спробуйте дотримуватися цих рекомендацій і переконаєтесь в їх дієвості на власному досвіді.

Залиште свій коментар