Яка користь з льону?

26 листопада 2022 р.

Сподіваємось, публікації, що стосуються ролі йоду для нашого здоров’я й необхідності щодня дбати про збагачення раціону цим елементом, були корисні для відвідувачів сайту «Зелена планета Земної». Той, хто дослухався до наших порад, без сумніву, відчуває себе спокійнішим, веселішим, бадьорішим, енергійнішим, більш захищеним від інфекцій і готовим до усіх викликів долі.

Але восени, взимку, ранньої весни не тільки йоду може бракувати в організмі, а наприклад, омега-3 жирних поліненасичених кислот та селену. А містяться вони в насінні добре знайомого нам льону.

 

Тож, привернемо увагу до цього чудового природного засобу. Навіть лікарі-гастроентерологи радять його від загострення виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Згадайте про це, коли будете святкувати Різдво, Новий рік, Щедрий вечір... Попри воєнний час, більшість українців не відмовляться від смачного застілля. А де багато улюблених страв, можна й забути про помірність, дієту і неминучі наслідки.

В разі проблем із травленням застосовують настій насіння льону (0,5 ст. л. льону на 100 мл окропу, настоювати 15 хв.). В оболонці насінин міститься слиз, який виявляє захисну, заспокійливу і протизапальну дію при запаленні чи виразках шлунково-кишкового тракту: обволікає запалені ділянки, тамує біль, захищає від високої кислотності чи токсичних речовин.

Але роль льону в налагодженні здорового травлення цим не обмежується. Насіння містить також багато розчинної і нерозчинної клітковини. От якраз нерозчинна відіграє важливу роль, позбавляючи від закрепів, покращуючи стан товстої кишки, захищаючи її від раку, а також збирає і виводить з організму шкідливі речовини. Розчинна клітковина знижує рівень холестерину.

Втім, лікувальні, дієтичні, харчові якості блискучих гладеньких насінинок цим не вичерпуються.

Крім 28% клітковини та 6% інших вуглеводів насіння льону містить: 30-50% жирів, 20% білка, 4% мінералів, вітаміни. Дуже цінується в харчуванні й лікуванні лляна олія — про неї розкажемо у наступній публікації.

Білок насіння містить багато незамінних амінокислот. Його харчова цінність складає 92 одиниці, тоді як казеїн прийнятий за 100.

Льон — справжня скарбничка мінералів: у столовій ложці меленого насіння 25 мг кальцію (3% денної норми), 40 мг магнію (13%), 0,1 мг міді (14%), 3,8 мг заліза (47%), 0,3 мг марганцю (14%), 67 мг фосфору (10%), 2,7 мкг селену (5% ), 3,6 мг цинку (47%). Льон є однією з небагатьох харчових рослин, які накопичують селен, адже ґрунти України бідні на цей мінерал (так само, як і на йод), тому ми зазвичай його недоотримуємо.

У насінні є також вітаміни: у столовій ложці вітаміну В1 — 16% денної норми, В2 — 11%, В3 — 27%, В5 — 36%, В6 — 73%, фолатів — 20%.

Отже, льон — чудовий комплексний поживний і вітамінно-мінеральний продукт. Він є також джерелом особливих речовин лігнанів, містить їх у 75 разів більше, ніж інші рослини. Лігнани виявляють антибактеріальну, протимікозну і противірусну активність, позитивно впливають на імунітет і здоров’я кісток, знижують ризик розвитку обох форм цукрового діабету, допомагають від випадіння волосся і акне.

Похідні лігнанів, які утворюються в кишківнику, збалансовують рівень естрогенів, чим пригнічують ріст ракових пухлин, особливо гормонозалежних, в молочних залозах, ендометрії, простаті та зменшують ризик метастазування.

У старшому віці на перший план виходять здатність льону чистити кров від холестерину, тамувати запалення, естрогеноподібні властивості. Дослідження жінок в менопаузі показало, що 2 ст. л. насіння в день вдвічі скорочують частоту та інтенсивність припливів, потіння, покращують настрій.

Щоб отримати таку різносторонню допомогу від льону, достатньо просто включити його мелене насіння до щоденного раціону.

Проте за останні десятиліття в Україні вирощування льону значно скоротилось, а насіння і олія зникли з нашого харчування. У західному світі, навпаки, продукти з насінням льону набирають популярності: випічка, йогурти, напої; яйця від курей, яких годують льоном задля збагачення омега-3 кислотами. В Німеччині споживання льону з хлібом становить 1 кг на людину на рік.В США необхідність збагачення раціону омега-3 кислотами розглядалась на рівні президента і міністерств. Спеціальна Національна програма Канади рекомендує включати до 12% насіння льону в хлібобулочні вироби.

Може й нам варто дослухатись? Адже в льоні користь вдало поєднується з гарним смаком і ароматом, великою енергетичною і харчовою цінністю, лікувальною дією.

Є лише одне застереження: в льоні є ціаногенні глікозиди, з яких в організмі виділяються ціаніди. Тому не їжте льону багато, та це й не потрібно. Навіть у столовій ложці насіння достатньо жирів, лігнанів, клітковини, вітамінів та мінералів для щоденного оздоровлення і профілактики багатьох хвороб.

Залиште свій коментар