Зовнішнє застосування глини

12 червня 2022 р.

Раніше, коли глина була популярним засобом лікування, вона мала свої «торгові марки». Найвідомішою була червона глина з острова Лемнос: її формували у таблички, на яких ставили печатку для підтвердження ідентичності. Це породило її назву — terra sigillata — запечатана земля.

 

Гален використовував цю глину як внутрішньо, так і для лікування поранень, гнійних ран і запалень. Щоб нині скористатись досвідом Галена, інших давніх лікарів і народних цілителів, можна купити глину в магазині або накопати — принаймні, для зовнішнього використання.

Косметична глина продається у вигляді порошку або готових препаратів з різними добавками; це маски для волосся, засоби для укладання волосся, маски для очищення шкіри, суміші для ванн чи нанесення на окремі ділянки тіла.

Біла глина (каолінова) має меншу, в порівнянні з іншими глинами, здатність до адсорбції (втягування інших речовин), набухання, обміну катіонами. Тому вона не настільки ефективна, як інші глини, особливо бентонітова, що належить до смектитових глин. Втім, і вона має позитивну дію на шкіру, волосся і використовується як складник косметики.

Бентонітова глина утворилась з вулканічного попелу, має тонку структуру, при взаємодії з водою значно збільшується в об’ємі. Може бути різних колорів залежно від складових. На території України є 110 родовищ бентонітових глин.

Як косметичний засіб глина видаляє забруднення і шкірний жир, покращує рельєф шкіри, чинить протизапальну, антимікробну дію, підсушує, усуває вугрі, відлущує мертві клітини епідермісу, збагачує макро- та мікроелементами. Її використовують для лікування висипу, прищів, свербіння, очищення, як маску для волосся та основу масок для шкіри.

Перед процедурою бажано розпарити і акуратно очистити обличчя, після — вмитися прохолодною водою і нанести зволожувальний крем. Приготовану маску треба одразу наносити на шкіру.Під час процедури можна додатково зволожувати маску або накрити її мокрою тканиною.

Маска для жирної шкіри

Змішайте порошок глини з теплою водою, щоб вийшла густа паста. Можна додати ложечку меду. Нанесіть на ділянки шкіри, схильної до жирності або утворення вугрів. Залиште маску не більше, ніж на 20 хв. і змийте. Повторюйте 2-3 рази на тиждень.

Глина має лужну реакцію і сушить шкіру, що бажано у разі прищів, але може призвести до проблем на шкірі іншого типу. Щоб зробити очисну, заспокійливу, живильну маску для сухої чи подразненої шкіри, до глини додають олію кокосу, каріте (ши), оливкову або іншу, і трохи лимонного соку, щоб нівелювати стягуючий і підсушуючий ефект. Глиною з додаванням олії також лікують висипання на тілі у немовлят, але глина має бути перевірена (аптечна) і обов’язково за добу перевірена реакція шкіри на невеличкій ділянці.

Для масок можна розводити глину настоєм трав, соком огірка (або додати натертий огірок), додавати сік інших овочів, фруктів, ягід.

Власницям нормальної чи сухої шкіри маску з глини варто робити лише раз на тиждень. Не можна наносити глиняну суміш на область навколо очей. Не варто тримати маску з глини довго — достатньо витримати час, поки вона висохне, 10-20 хвилин.

Маска з глини може бути корисною для людей із неприємним запахом ніг або грибковими інфекціями.

Маска з глини для стоп

Змішайте 3 ст. л. глини, 3 ст. л. натурального оцту, 3 краплі ефірної олії лаванди, 3 краплі ефірної олії чайного дерева. За потреби додайте більше глини або оцту, щоб отримати густу пасту. Нанесіть суміш на ноги і дайте їй висохнути. Змийте, витріть ноги насухо.

 

Після дотику до отруйних, подразнювальних речовин, джерелом яких можуть бути і рослини, на шкіри виникає висип, почервоніння. Спочатку уражене місця треба ретельно промити. Потім зробіть маску з глини: розмішайте її з водою до утворення пасти, нанесіть на уражену ділянку, накрийте бинтом або тканиною. Повторюйте кілька разів на день, поки висип не зникне.

Глиною лікував відомий німецький цілитель С. Кнайпп (1821-1897): прописував ванни з глиною, а для лікування наривів, фурункулів, раку й екзем прикладав до них мішечків з глиною. Зараз також бентонітову глину використовують при лікуванні захворювань шкіри різної етіології, гінекологічних захворювань, пародонтозу. Часто готують теплі пакети: тепло відкриває пори шкіри і сприяє взаємодії глини з тілом.

Цілюща глина у вигляді компресів використовується для лікування запальної компоненти в разі лімфедеми — набряку через порушення відтоку лімфи. А в разі полінейропатії та хвороб суглобів теплі компреси з глини діють як знеболювальне. Під час синуситу компреси роблять на область пазух та шию.

Терапія глиною дуже допомагає при гіпертиреозі: роблять холодні обгортання з глини на область щитовидної залози, тримають, поки глина нагріється. Обгортання можна робити тричі на день, а глину використовувати багаторазово. Гідротерапія гіпертиреозу включає також прохолодні обмивання верхньої частини тіла водою, холодні обгортання литок, вечірні ванни з валеріаною (36–38 °C, протягом 20 хв).

Залиште свій коментар