Зовсім не страшний демодекс

26 березня 2023 р.

Проект «Мікробіом людини» спонукає переосмислити роль і значення для нашого здоров’я всюдисущих бактерій, вірусів, грибків та інших неклітинних, одноклітинних, навіть багатоклітинних мікроскопічних створінь. Виявляється, що й неодноразово звинувачені в паразитичному способі життя і патогенних нахилах кліщі Demodex насправді теж є природною частиною мікробіома людини. Ба, більше, вони є шанованими членами екологічного співтовариства мікроорганізмів, які приносять нам чимало користі.

Фахівці, котрі вивчають демодексів, розповідають про них дуже зворушливо і з великою симпатією: як кожен з них живе в своїй окремій хатинці-порі, як вони гостюють один в одного, спілкуються, паруються, виводять малят, а серед усіх цих важливих «особистих» справ знаходять час почистити наші залози та волосяні мішечки від надлишку секрету, застарілих виділень і бруду. А якщо вони спричиняють нам прикрощі, то це не стільки їхня провина, як сигнал людині-господарю, що час вже серйозно попіклуватись про своє здоров’я.

У людини зустрічаються два види демодекса: Demodexfolliculorum мешкають у волосяних фолікулах, переважно на обличчі, а також у мейбомієвих залозах повік; Demodexbrevis оселяється в сальних залозах шкіри. Кліщі поширені на лобі, підборідді, навколо очей і рота. Мають коротку тривалість життя — 3-4 тижні. Інші види родини Demodex живуть на тваринах і можуть викликати коросту та інші захворювання. На щастя, ці кліщі відрізняються від тих, що зустрічаються на людях, і не передаються між видами.

Демодекс лише нещодавно привернув пильну увагу дослідників, та історія його в царині медичної науки налічує понад 150 років. Повідомлення про кліщів з’явились ще в 1841 році. За рік їх виявилиу волосяних фолікулах.

Демодексидуже поширені. Нещодавно завдяки передовій технології науковцівиявили, що кліщіє в кожній дорослій людині старшій 18 років. Зазвичай вони з нами співіснують доволі мирно, але інколи завдають неприємностей.

Демодексів почали вивчати майже за 100 років до того, як вперше звернулиувагу на ознаки розацеа (стійкого хронічного почервоніння обличчя) у людини. За статистикою, наразі розацеа діагностують майже у 5% населення. У хворих кількість демодексівв 15–18 разів більша, ніж у здорових людей.

І хоча фахівці ще сперечаються щодо причинно-наслідкових зв’язків, немає сумніву, що розацеа тісно пов’язана з неконтрольованим розмноженнямDemodexfolliculorum.Кліщів найбільше на тих самих ділянках обличчя, які найчастіше подразнені та почервонілі — щоки, ніс, підборіддя, лоб. Ще більше демодексів у осіб з горбками та прищами, в папулах і пустулах розацеа. Скарги на чутливу шкіру у хворих зникають, коли кількість кліщів зменшується до нормального.

Попри докази того, що надлишок Demodex може викликати імунну відповідь у хворих, виявлений ще один цікавий персонаж цієї історії. Справжній зв’язокDemodexfolliculorum з розацеа може стосуватись бактерії Bacillusoleronius, яка паразитує на кліщах.

B. oleronius стимулює запальну реакцію у 79% пацієнтів із папуло-пустульозною формою розацеа. Потенційна роль бактерій підтверджується тим фактом, що лікування антибіотиками, які руйнують B. оleronius, ефективне, тоді як нешкідливі для бактерій препарати недієві.

Може відігравати певну роль у розвитку розацеа й шкірна бактерія Staphylococcusepidermidis . Її знайшли в пустулах, на краях повік пацієнтів з розацеа. Дослідники припустили, що більш висока температура запаленої шкіри обличчя є можливим фактором стимулювання росту бактерії, що викликає пустули.

Є повідомлення, що в половини пацієнтів з розацеа також наявний надмірний ріст бактерій тонкого кишечника.

Тож треба визнати — демодекс невинний, або принаймні не на всі сто відсотків. Розацеа може мати багато причин. Проте разом з усуненням фундаментальних розладів в організмі, слід подбати про втихомирення непокірних кліщів і повернення їх до гармонійного та взаємовигідного співіснування з людьми-господарями.

«Зелена планета Земної» має чималий арсенал з понад 150 фітокомпозицій, помічних від хронічних та гострих захворювань, а фахівці мережі наших Здравниць надають індивідуальні консультації з їх застосування, пропонують комплексні курси лікування маленьким і дорослим відвідувачам. Курс прийому фітокомпозицій, звісно, у кожного свій, проте зовнішні засоби від демодекозу спільні для всіх. Це СЕПТОДЕРМ і САНАТ, які допоможуть повернути шкірі її природний вигляд.

І не забудьте демодексу подякувати — обов’язково і вчасно за його підказкою оздоровлюйте серце, судини, травні органи, усувайте неврологічні та аутоімунні порушення аби уникнути в майбутньому серйозних системних захворювань і, не дай Боже, виникнення небезпечних новоутворень.«Зелена планета Земної» вам в цьому неодмінно допоможе.

Залиште свій коментар