Вербова неділя

16 апреля 2022 г.

Здавна люди шанували вербу. В культурі деяких народів вона уособлювала світове дерево (жіноче світове дерево), що верхівкою сягає Неба і сполучає його з Землею, поєднуючи світ Богів зі світом людей.

З вербою, як і з дубом, пов’язували річний цикл та модель Всесвіту. Стовбур символізував земну вісь, коріння — потойбічний світ, віти — небесну сферу, світ Богів. Зображували вербу з 12 гілками, бо 12 місяців у році, на кожній по 4 пагони, як 4 пори року, а на пагонах по 3 гніздечка — 3 місяці в сезоні.

Верба була символом небосхилу, а її відображенням на небі вважали Чумацький шлях.

Ой, вербо, вербо, вербице,

Чого над морем нависла?

Люди використовують вербу в обрядах, про неї складають безліч пісень, приказок. За тиждень перед Великоднем заведено освячувати вербу в церкві. Потім освяченою гілочкою символічно «били» кожного члена родини, виконуючи магічний ритуал вигнання нечистої сили, всього негативного після тривалої зими, побажання весняного оновлення та здоров'я.

Не я б'ю, верба б'є,

Не будь сонливий, до роботи лінивий,

Будь здоровий, як вода, рости, як верба.

Вважали, що на вербовому гіллі люблять гойдатися мавки дають їм прихисток старі верби на зиму.

Мені здається часом, що верба,

Ота стара, сухенька, — то матуся.

Вона мене на зиму прийняла

І порохом м'якеньким устелила

Для мене ложе.

Леся Українка

Традиційно в Україні річки та водойми обсаджували вербами. А оскільки є відповідна приказка: «Де вода, там і верба», за допомогою вербової гілочки визначали, де копати колодязь. Були уявлення, що своїм корінням верба очищає воду, тому й відро з колодязною водою і кухлик на стіл ставили на вербову дощечку теж для очищення. Клали помічні вербові гілочки і в купіль немовляти.

Широко застосовували вербу для лікування не тільки наші пращури, а й давні корифеї медицини Авіценна і Діоскорид. Відваром гілочок віками виганяли застуду, оздоровлювали хворі ноги, свіже потовчене листячко прикладали до ран і виразок. Вербові котики давали дітям для профілактики захворювань горла.

Понад 117 видів верби існує в світі. Кожна з них по-своєму гарна і корисна. Верби — гарні медоноси, рятують працьовитих бджілок від голоду ранньої весни.

Тисячі років наші люди освячують, шанують і люблять вербу. Та, на жаль, все менше стає верби біля наших водойм, бо дерево це недовговічне. Посадіть гілочку верби біля водойми, догляньте, і маленький пагін щороку ставатиме більшим, милуючи око і гріючи душу.

Тамара ПІСТУН, народознавиця

Оставьте ваш комментарий