Зеленчук жовтий

4 травня 2023 р.

Нещодавно в лісі бачили тільки його поплямовані сріблястим листочки, а вже на якихось рослинках розкрились і квіти. Можна не вагаючись впізнати зеленчук жовтий (Galeobdolon luteum).

У травні та червні зеленчук якраз на порі. Збирають рослину, допоки не обсиплються золотаві квіточки. Під час цвітіння беруть верхівки рослини як із квітами, так і без них, бо усі мають однаково сильну дію, хоча власне у квітах сили більше.

Чудодійний зеленчук віддавна використовують народні цілителі для лікування запальних процесів та тяжких захворювань сечостатевої системи. Унікальний склад рослини і дієвість народних ліків спонукала фармакологів розпочати дослідження його хімічного складу.

Подекуди рослину називають земляним ладаном, або губанею жовтою. Її квіточки нагадують формою довгий ротик, як у всіх представників родини губоцвітих. Квіткизібрані у кілька шестиквіткових кілець-віночків на верхівках пагонів. Загалом трава дуже подібна до глухої кропиви, тільки квіточки має жовті. Росте в чагарниках, у лісах усією Україною, за винятком Криму і степової зони.

Назвали рослину зеленчуком, напевно тому, що цілий рік залишається зеленою. А от наукова назва роду galeobdolon походить від грецьких слів gale («тхір») і  bdolos («сморід») через те, що розтерті листки мають украй неприємний запах. Видова назва luteum означає «жовтий». Саме за запахом та жовтими квітами зеленчук легко розпізнати, адже зовнішній вигляд рослини дуже мінливий. Залишаються незмінними лише чотиригранне стебло й супротивне розташування листків. Листочки помітно різняться і за величиною, і за формою — від більших подовжено яйцевидних, трохи схожих на листя кропиви, до дрібних, майже округлих. Одні стебла короткі, прямостоячі, інші дуже довгі, повзучі, подекуди вкорінені. Важко повірити, що настільки різні стебла й листочки належать одній і тій самій рослині.

Завдяки довгим повзучим наземним пагонам зеленчук може швидко розростатися поверхнею ґрунту, утворюючи густі зарості. Є у рослини ще одна цікава особливість — на верхньому боці деяких листків трапляються сріблясті білі плями, ніби від шкідників. Так виглядають повітряні порожнини під шкіркою листка.

 

Настій зеленчука жовтого

1 ч. л. подрібнених листочків і квітів залити склянкою окропу, настоювати 20-30 хв., процідити. Вживати по чверті склянки 4 рази на день.

Зеленчук ефективний при дитячому енурезі, але найцінніше те, що дуже добре лікує нетримання сечі у літніх людей. Такий енурез розвивається через послаблений сфінктер уретри, а причиною цього зазвичай є опущення органів або тривалі запальні процеси сечостатевої системи, що призводять до в’ялості органів та ослаблення м’язів. Зеленчук жовтий тонізує м’язи та виліковує усю сечостатеву систему, починаючи з нирок і закінчуючи статевими органами. Тому народні цілителі використовують цю рослину для порятунку чоловіків, хворих на аденому передміхурової залози. Готують настій зеленчука або трав’яного збору.

Ліки від аденоми

Трава зеленчука жовтого — 1 частина, молоде листя ліщини — 2 частини, молоде листя ясена — 2 частини. 1 ч. л. суміші заварити склянкою окропу і пити упродовж дня.

У поєднанні з іншими рослинами зеленчук лікує уретрити інфекційного характеру, зокрема хламідійні кольпіти. Має кровоспинну, в’яжучу  та спазмолітичну дію, заспокоює нервову систему.

У мережі Здравниць «Зелена планета Земної» є фітокомпозиція ГЛОМЕРАН, яку застосовують для лікування гломерулонефриту. У її  складі разом з іншими рослинами використаний і зеленчук жовтий.

Залиште свій коментар