Розацеа: симптоми, причини і лікування

24 березня 2023 р.

Розацеа — це хронічне захворювання, яке вражає переважно центральну частину шкіри обличчя. Вирізняють 4 основні типи: почервоніння, папульозно-пустульозну форму, ринофіму — потовщення шкіри на носі, почервоніння і подразнення очей.

Від розацеа потерпає майже 5% населення. Наприклад, в США це 16 млн. людей. Не дивно, що хворобу вивчає чимало науковців і лікарів, створена навіть відповідна асоціація.

Поза іншими дошкульними симптомами, розацеа стає помітним косметичним дефектом і завдає людині чимало прикрощів: знижує самооцінку та впевненість у собі, ускладнює спілкування, змушує уникати публічних контактів, негативно впливає на професійні стосунки.

Зазвичай ознаки розацеа з’являються після 30 років. Часто розлад починається з однієї червоної або подразненої плями, а потім поширюється далі. Прояви на щоках, носі, підборідді, лобі можуть з’являтись і зникати. З часом почервоніння стає більш яскравим і стійким, стають помітні кровоносні судини. Якщо не лікуватись, з’являються запальні шишки та прищі, у важких випадках (особливо у чоловіків) ніс може набрякати та бути горбкуватим через потовщення тканини. Приблизно у половини хворих уражені очі.

Розацеа не оминає будь-якої верстви населення або типу шкіри. Але люди зі світлою шкірою (переважно північного чи східно-європейського походження), що схильні легко червоніти, піддаються найбільшому ризику. Частіше діагностується у жінок, але у чоловіків перебіг більш тяжкий. Може передаватись у сім’ях, хоча нещодавні дослідження близнюків показали, що внесок генів у ризик розацеа становить лише 50%. Решта — то вплив навколишнього середовища і способу життя.

Є два основних діагностичних симптоми розацеа. Перший — це стійке почервоніння обличчя, котре нагадує рум’янок або сонячний опік, який не зникає. Може супроводжуватись відчуттям жару, тепла або печіння, що виникає і минає — часто це перші ознаки розладу.

Другий — це потовщення шкіри, особливо на носі (ринофіма).Часто з’являютьсямаленькі червоні тверді шишки або заповнені гноєм прищі. Може виникнути печіння або поколювання.

Додатковою ознакою є помітні кровоносні судини на щоках, переніссі та інших ділянках центральної частини обличчя. Суттєва ознака — подразнення очей. У багатьох хворих очі можуть бути подразненими, сльозяться або наливаються кров’ю. Повіки також можуть почервоніти та набрякнути, а ячмінь є поширеним явищем. На віях інколи накопичуються скоринки та лусочки, навколо країв повік помітні кровоносні судини. Важкі випадки можуть призвести до пошкодження рогівки та втрати гостроти зору.

З вторинних ознак привертають увагу печіння або поколювання. Може турбувати свербіж або стягнутість шкіри. Набряк часом супроводжує інші ознаки розацеа або виникає незалежно. Сухість шкіри: шкіра обличчя груба та луската, попри скарги на жирну шкіру.

Якоїсь однієї причини розацеа фахівці не знайшли. Проте з почервонінням пов’язують порушення нейроваскулярної регуляції та особливості імунної системи. Виявлені також зміни ключових мікробіологічних компонентів. Помітне збільшення числа тучних клітин (сполучних клітин, здатних утворювати, зберігати та виділяти біологічно активні речовини), розташованих на межі нервової та судинної системи — це є загальною ланкою в усіх основних проявах захворювання.

Потенційним чинником розацеа, окрім нервово-судинного та імунного, вважають мікроскопічного кліща Demodex folliculorum. Цей кліщ є нормальним членом мікробіому людини і виявляється в усіх дорослих. Але у хворих на розацеа його кількість значно збільшується.

Фахівці звертають увагу на участь у процесі бактерії Bacillus oleronius, яка паразитує на демодексі та стимулює імунну відповідь у хворих.Може відігравати певну роль шкірна бактерія Staphylococcusepidermidis, знайдена в пустулах і на краях повік пацієнтів з розацеа 2 підтипу. Ймовірно, більш висока температура шкіри обличчя хворихстимулюєрост цієї бактерії.

Інші нещодавні дослідження виявили зв’язок між розацеа та підвищеним ризиком різних серйозних системних захворювань, що свідчить про те, що розацеа може бути результатом системного запалення. Йдеться про серцево-судинні, шлунково-кишкові захворювання, неврологічні та аутоімунні порушення, деякі види раку.

На користь того, що розацеа є наслідком розладів загального здоров’я, свідчить і те, що понад 55% хворих мають інші проблеми зі шкірою, нерідко це себорейний дерматит. Є повідомлення, що в половини пацієнтів з розацеа також наявний надмірний ріст бактерій тонкого кишківника.

Медичні препарати допомагають контролювати або усувати різні ознаки та симптоми розацеа. Оскільки вони відрізняються від одного пацієнта до іншого, лікування теж індивідуальне.

З внутрішніх і місцевих засобів в офіційній медицині призначають протизапальні, сірчані препарати, азелаїнову кислоту, лазери, джерела інтенсивного імпульсного світла, інші медичні та хірургічні методи. Аби запобігти сильному почервонінню, іноді використовують серцево-судинні ліки. В разі розацеа дієві антибіотики, але це пов’язано швидше з їхніми протизапальними властивостями, а не здатністю боротися з бактеріями.

Особам, які підозрюють, що у них розацеа, необхідно звернутись до дерматолога або іншого кваліфікованого лікаря для діагностики й відповідного лікування — до того, як розлад стане більш серйозним і втрутиться в повсякденне життя.

Чимало людей зі скаргами на розацеа звертаються і в «Зелену планету Земної». В такому разі застосовуємо комплексне лікування — оздоровлення травної, судинної системи, очищення організму від паразитів.

Нещодавно пані Тетяні з розацеа (ерітематозна стадія, періоральний розацеоподібний дерматит) лікар прописав засіб від акне. Це не допомогло, і шкіра на обличчі в жахливому стані. Ми порадили фітокомпозиції ГЕПАХОЛ, ГАСТРОТОН, АЛЕРГІН, ВАЗОНОРМ. Протирати обличчя місцевим засобом СЕПТОДЕРМ.

Пані Юля питає, чим вилікувати розацеа, акне та демодекоз на обличчі? Слід пройти курс лікування фітокомпозиціями ГЕМОСАН, ВАЗОНОРМ, АЛЕРГІН. Зовнішньо протирати вмите обличчя засобом СЕПТОДЕРМ вранці та ввечері. Кожний другий день САНАТ втирати упродовж 2 хвилин в суху невимиту шкіру, в уражені демодекозом ділянки — легенько, обережно, щоб не було опіків.

Пані Оля пише: «У мене червоні щоки, інколи обсипає маленькими прищиками, часом шкіра горить і пече. Став проявлятися купероз». Радимо фітокомпозиції ГЕПАХОЛ, ГАСТРОТОН, АЛЕРГІН, ВАЗОНОРМ, ГЕЛЬМІН. Зовнішньо на обличчя — СЕПТОДЕРМ.

Це лише невелика частина прикладів. Не зволікайте, вчасно звертайтесь в «Зелену планету Земної» за допомогою і будьте здорові!

Залиште свій коментар